И зборите за Европейски парламент ще бъдат на 25 май. Това стана ясно от обръщението на президента Росен Плевнелиев към Народното събрание и гражданите.
Държавният глава обобщи пред депутатите разговорите с парламентарно представените партии в месеца на политическите консултации
Според него социалният мир лесно може да бъде нарушен и трябва да се прекратят опитите за ескалация на напрежението.
Несъстоятелни са доводите срещу инициирания референдум за изборните правила, посочи Плевнелиев. Нека флашките и СРС-ата отстъпят на сериозните аргументи, призова той.
"Отсега е видно, че предизборната кампания в наближаващите избори за ЕП ще бъде тежка и изострена. Отново ставаме свидетели на очерняне, на кампания, доминирана от компромати. Така не се печели доверие, а се отблъскват избиратели. Не искам да вярвам, че това е целта на част от българския политически елит и на тези, които се чувстват по-комфортно зад кулисите. Този начин на мислене и правене на политика е пагубен за всяка демокрация", каза Плевнелиев.
Призовавам към реализъм и честност – нека обещаем само това, което можем да изпълним,
каза Плевнелиев. Трябва да решаваме реалните проблеми за хората, но много от партиите предлагат популистки решения, отбеляза президентът.
„На консултациите дебатирахме по девет важни теми – доходи, заетост и растеж. Шеста година българската икономика боксува. Най-потърпевши са българските домакинства и малките и средни предприятия. Бедността, безработицата и липсата на икономическа перспектива са посочени от българите като най-остри проблеми. Когато обещанията останат неизпълнени, генерират поредна доза недоверие към политиците. Отново ще се обещава”, заяви държавният глава.
Плевнелиев окцентира и върху ситуацията в Украйна. Според него светът не бива да се връща към годините на Студената война и международната общност трябва да положи усилия за гарантиране на териториалната цялост и демократичните устои на Украйна, като бъде спазено международното право, което не допуска военна инвазия в една суверенна държава. Народът на Украйна има правото сам да реши бъдещето си чрез провеждане на честни и демократични избори. Същевременно
не трябва да си правим никакви илюзии за наследството на Съветския съюз и комунистическата тоталитарна държава,
каза президентът. По думите му ЕС и САЩ залагат на дипломацията, Русия обаче, вече окупира Крим и е възможно да го анексира, на база противозаконен местен референдум.
"Конфликтът в Украйна е много опасен и с трайни последици. Ако се стигне до ескалация, ще свикам КСНС. Надяваме се на разум и отговорно отношение, базирано на международното право", каза Плевнелиев. По думите му
един от уроците, на украинската криза е докъде води системното пренебрегване на принципите на правовата държава.
Налагането на олигархичен модел в икономиката, медийната концентрация и незачитането на върховенството на правото, фасадната демокрация и ендемичната корупция, допринесоха решително за кризата в Украйна и аз се надявам, че в България ще направим своите изводи, каза президентът.
„Нестабилността пречи на икономическото възстановяване.
Данъчната политика трябва да бъде прогнозируема. Добро решение е въвеждането на дуална система в образованието. Така ще се изгради тясна връзка между образованието и пазара на труда”, посочи Плевнелиев. „Безработицата сред младите хора води до нестабилност в обществото и липса на перспектива. Няма много време, за да реагираме”, каза той. По думите му има съгласие по отношение на земеделието, туризъм, информационни технологии. Необходима е по-добра бизнес среда и ефективна подкрепа на малките и средните предприятия, които трябва да се подкрепят. Необходимо е да им помогнем да създават контакти с чуждестранни партньори, заяви президентът.
„България има своя дългосрочен план за развитие и ясни приоритети, осигурени с консенсус. Програмата 2020 ще се изпълнява от няколко правителства”, каза Плевнелиев.
Чрез консултациите с политическите партии създаваме механизъм за сътрудничество и дебат, и намиране на решение на важни за нациите въпроси, посочи президентът.
„Въпреки тежката конфронтация, парламентарните сили загърбиха политическото противопоставяне по някои важни въпроси и създадоха надпартиен консенсус. По време на КСНС проявихме разбиране. Членовете на КСНС се обединиха около споразумението за партньорство с Европейската комисия, което предстои да бъде подписано трябва да съответства с Националната програма за развитие на България 20-20”, заяви Плевнелиев.
Една от най-сериозните заплахи за националната сигурност е енергийната зависимост, каза президентът.
„ДКЕВР трябва да се превърне в независим регулатор –
това смислено и отдавна чакано решение може да се превърне в реалност с промени в Закона за енергетиката. България е европейски шампион по пилеене на енергия”, заяви държавният глава.
„Решението е енергийна ефективност навсякъде. Вместо само да констатираме как българските села се обезлюдяват, нека да дадем шанс на хората да си сменят дограмата, фасадата и покрива. Една от най-сериозните заплахи за националната сигурност е енергийната зависимост. Благодарен съм, че три поредни правителства полагат усилия в посока енергийна диверсификация. Необходими са спешни действия за изграждане на конекторите с Гърция, Сърбия, Турция”, посочи президентът Плевнелиев.
По думите му има политически консенсус по ускореното изграждане на базистна инфраструктура. Плевнелиев заяви, че приоритетни са автомагистрала „Струма”, „Хемус”, тунелът под Шипка. „Най-бедните български региони са тези, които са изолирани. В Южна България има повече работа, повече туристи, повече доходи. Седемте български магистрали могат да бъдат изцяло завършени до 2020 г.”, посочи президентът.
Плевнелиев заяви, че
България трябва да е приемана от партньорите нои като страната на розите, която се модернизира и е двигател на промените, на свързаност с Европа.
Важно е да се осъществи решителен пробив в електронното управление в интерес на гражданите и бизнеса. Ефектът ще бъде огромен, смята Плевнелиев. Според него така българите ще повярват отново в държавата си и, че тя работи в техен интерес. Ще се създава отношение на прогнозируемост и доверие между граждани и държава.
„2013 г. премина под знака на активното гражданско общество за защита от монополите. Тежкото състоянието на сектор енергетика налага проверка пои всички звена по веригата. Изводите за България са свръхпроизводство на електрическа енергия при занижено потребление. Липса на прозрачност при управление на държавни активи, липса на независимост и прозрачност на държавния регулатор”, каза Плевнелиев.
При пристигането на Плевнелиев в парламента депутатите от „Атака” разпънаха лозунги с обидни призиви към държавния глава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!