В лицето на Екатерина Захариева имаме възможности за рестарт – там, където съм бъркал, това да бъде компенсирано, там където сме очертали някакви насоки, те да бъдат продължени. Големият въпрос обаче е какъв ще бъде мандатът и
за какво Захариева ще има подкрепа.
Това каза бившият вече министър на правосъдието Христо Иванов пред журналисти в парламента, след като Захариева беше избрана за негов наследник на поста.
Въпросът е „дали просто закърпваме онази част от тапета, която е паднала, за да не стои грозна дупка на стената, или всъщност политическите сили са разбрали, че тази реформа е много тежка“, каза Иванов.
По думите му реформата няма да стане просто с приказки за консенсус, защото не може да се постигне консенсус с тези, които трябва да се реформират.
Проблемът, според Иванов, е как да се справим със системната корупция в съдебната власт и с неработещите институции. Това са тежки и дълбоки реформи, трудни и неблагодарни, големият въпрос е дали Захариева ще има подкрепа за това, допълни бившият министър.
Ако Захариева има политическа подкрепа и осъзнаване на сериозния проблем,
има качествата да се справи,
ще има моята подкрепа, доколкото ѝ е необходима, заяви още Христо Иванов. Оттам нататък въпросите не са към нея, а какъв консенсус ще стои зад нея политически.
Надявам се с Христо Иванов да продължат заедно това, което правеше той, да има толерантност и разбиране,
коментира министър-председателят Бойко Борисов пред журналисти в Брюксел, след като парламента одобри назначаването на Захариева за министър на правосъдието.
Борисов каза, че промените в конституцията са само рамката на съдебната реформа, а истинската промяна, която хората очакват, ще стане с изменения в специалните и процесуалните закони, съобщиха от правителствената пресслужба.
ГЕРБ и част от Реформаторския блок защитиха кандидатурата на Екатерина Захариева като
най-правилното, което може да се направи, за да има стабилност в държавата.
От БСП, ДПС и „Атака“ посочиха, че тя няма опит като юрист, а е по-скоро администратор.
Трябва да дадем кредит на доверие на г-жа Захариева, а не да повишаваме градуса на напрежение, поиска председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. Това, което мога да заявя, е, че отборът, който има днес България, е най-доброто, което можем да имаме като управление, подчерта той.
Като отбеляза че в решението му да не подкрепи Захариева няма нищо лично, лидерът на ДСБ Радан Кънев обърна внимание, че в досегашната ѝ кариера „има специфики“ – тя „по един нелош начин заема постове, за които не е имало други кандидати“. Той повтори и двата извода, за които говори от дни – ГЕРБ нямат кандидат за министър на правосъдието и в държавата няма достатъчно стабилно решение на тежката институционална криза.
С тази номинация правителството дава зелена светлина за предсрочни избори,
каквито иска ДПС, подчерта Радан Кънев. Доверието е твърде малко, за да се дава назаем, но на доверието на ДСБ ще можете да разчитате, ако и когато влезете в истинската битка, започнете истинската реформа, обърна се тъмносиният лидер към кандидата за правосъден министър.
ДПС смята, че има обективна необходимост от предсрочни избори, не за да спре реформите, а точно обратно – това правителство не е в състояние да генерира реформи, обяви Лютви Местан. За него излизането на ДСБ от властта е най-категоричното доказателство, че днешната власт не е на реформите, а на говоренето за реформи.
Председателят на БСП Михаил Миков коментира, че никой от управляващото мнозинство не иска да коментира как от тук насетне ще се развие политиката на правителството в областта на правосъдието, как то ще взаимодейства със съдебната власт, с Народното събрание. Според социалиста персоналните промени са пореден опит за закрепване на ситуацията в изпълнителната власт, на една провалена политика.
Нищо няма да се промени – дали ще е министър в оставка или ще се избере нов – това ще продължи да генерира нестабилност не само в сектор правосъдие, прогнозира Миков. Той подчерта, че не може да има по-голямо признание за невъзможността кабинетът да се справи с проблемите в сектора от идеята, лансирана от премиера, за евронаблюдатели за съдебната реформа.
Съпартиецът му Филип Попов отбеляза как от биографията на Екатерина Захариева се вижда, че е минала през целия политически спектър. Кандидатурата ѝ, според него, е опит за преразпределяне влиянието в съдебната власт, а реформата е мъртвородена.
От „Атака“ атакуваха Захариева заради липса на професионален опит, от една страна, и от друга – заради близостта ѝ с президента. Номинацията е подигравка с гилдията на българските магистрати, чрез нея в изпълнителната власт триумфално влиза президентът Росен Плевнелиев и един олигархичен кръг, заяви от трибуната Магдалена Ташева. По думите ѝ Екатерина Захариева е символ на партийна многовалентност и политическа непретенциозност и затова не може да бъде министър на правосъдието.
Самата
Захариева пое ангажимента да продължи започнатото от предшественика си Христо Иванов.
Тя заяви, че законът за съдебната власт е топ приоритет, а Иванов е оставил много добра основа. Захариева посочи, че голяма част от измененията в конституцията са много добра стъпка в правилната посока – разделянето на ВСС на две колегии, даването на по-голяма независимост на съдиите и прокурорите, засилването на функциите на инспектората към ВСС и възможността за явно гласуване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!