Няма никакви аргументи да се иска касиране на изборите, коментира известният юрист, бивш председател на 39-то НС и бивш депутат от НДСВ проф. Огнян Герджиков.
Според моите разбирания като юрист, няма сериозно нарушение, което да налага подобно решение на Конституционния съд, подчерта той.
По този начин проф. Герджиков коментира заявеното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ще внесат искане за касиране на изборите заради случилото се в деня за размисъл.
Ако бях член на Конституционния съд, не бих погледнал сериозно на такова искане, подчерта проф. Герджиков.
Димитър Гочев, бивш конституционен съдия, съдия в Постоянния арбитражен съд в Хага, поясни, че партия не може да сезира Конституционния съд за касиране на изборите, а 48 народни представители., но след като е вече конституирано народното събрание.
Второто, което Гочев обясни е, че
Конституционният съд може да се произнася по законност на избора на народен представител, но не и на Народното събрание като цяло,
за разлика от тогава, когато може да се произнесе за законността на избора за президент.
"Третият въпрос е доколко Конституционният съд може да се произнесе по нарушаване на правилата на Изборния кодекс. Той може да го направи само тогава, когато установи, че има причинна връзка между това нарушаване на Изборния кодекс и избора на конкретния народен представител.
В случая, който сега се коментира, това е нарушението, което стана в съботния ден. В съботния ден си отвориха устата много хора, почнаха големи изявления, забравяйки, че и те нямат право да говорят публично по въпроси, които са свързани с предстоящите избори. Това, безспорно, е нарушаване на Изборния кодекс, за което трябва да им се наложи глоба. Обаче дали това е в причинна връзка с избора на Иван Петров примерно, или не – това се преценява от Конституционния съд – само за избор на конкретно лице, на конкретен народен представител", каза още Гочев.
"Конституционният съд може да бъде много бърз тогава, когато се касае за някой въпрос, който е от изключителна важност за държавата, тъй че ако прецени, че това е действително така, може да го направи много бързо, без да спазва дългите срокове за изтичане и т.н. Ако има такъв конституционен казус, той ще бъде решен бързо", смята Димитър Гочев.
Бившият конституционен съдия проф. Емилия Друмева коментира в интервю за БНР, че
не всяко нарушение на действащите закони води непременно до официално обявяване на изборите за незаконни
Тя уточни, че няма срок, в който Конституционният съд трябва да се произнесе, но по правило подобни дела се решават бързо.
Друмева добави, че през това време парламентът ще работи нормално и може да задвижи процедурата за избор на правителство.
Понятието "касиране" широко се използва като синоним на едно правомощие на Конституционния съд, а именно – да обяви току-що произведени избори, в случая парламентарни избори, за противозаконни. Тоест избори, при които е имало такива нарушения, за които, ако тези нарушения не бяха извършени, резултатите биха били различни, каза Емилия Друмева.
Тя уточни също, че не всеки може да сезира Конституционния съд, а това може да бъде направено само от: минимум една пета от всички народни представители, но това са действащи народни представители; президентът на републиката; Министерски съвет; Върховният касационен съд или Върховният административен съд, като в случая се има предвид целия състав на тези два върховни съда; и последният оправомощен субект е главният прокурор.
Главният прокурор Сотир Цацаров заяви днес: "Ако трябва да взема решение, а аз съм го взел, прокуратурата никога няма да се възползва от правомощията си да оспорва изборните резултати". Прокуратурата е една от институциите, която може да оспори изборите пред Конституционния съд.
Партия ГЕРБ е в правото си да иска касиране на изборите, коментира Георги Марков, бивш конституционен съдия.
Учудвам се, че партията е поискала това, защото тя е победител, но очевидно е надделяла тезата, че вотът е наистина силно опорочен, тъй като няма по-голямо нарушение на избирателното право на гражданите от нарушаване на възможността им свободно да формират своята воля в навечерието на вота, каза Марков. Затова е и тази забрана, неподлежаща на условности - за провеждане на агитации и пропаганда в изборния и преди изборния ден, каза той.
Георги Марков също смята, че Конституционният съд няма да се забави с решението си, защото "българските конституционни съдии нито са слепи, нито са глухи".
"Нещата са известни, остава да се приложи Конституцията и законът. Как ще я приложат, не знам. Трудно ми е да преценя съотношението на силите в Конституционния съд, тъй като наивността на ГЕРБ и глупостта на старата десница не позволиха на човек като Петър Стоянов да стане председател на Конституционния съд, а той се обявява като човек от квотата на президента Първанов, което не казва нищо лошо за човека", каза още Марков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!