При гласуването на решението за прекратяване на правомощията на Искра Фидосова гласуваха 198, от които 182 бяха "за", 6 - "против", а десетима се въздържаха. Шестимата против и всички въздържали се бяха от Коалиция за България.
Фидосова не присъства в пленарната зала. Имаше обяснение на отрицателен вот - Татяна Буруджиева гласува "против" и каза, че не може да гласува "за" освобождаването на "лицето на българския парламентаризъм".
Фидосова подаде молба за прекратяване на мандата й в Народното събрание няколко дни след като името й се появи в тефтерчето на вече отстранения
от съда председател на Комисията за конфликт на интереси Филип Златанов. В тефтерчето до инициалите на И.Ф., Б.Б. и Ц.Ц. в повечето случаи се посочва кой да бъде "ударен". След като прокуратурата показа бележника на Златанов, Фидосова
обяви, че напуска Изпълнителната комисия на ГЕРБ и Парламента.
Кирил Добрев от БСП заяви, че оставката на Фидосова създава повече
въпроси, отколкото отговори. "Ясно е, че И. Ф. в тефтерчето на Филип
Златанова не е Ирина Флорин. Лингвистите казват, че Цветан Цветанов се
съкращава Цв. Цв., а Цецка Цачева - Ц.Ц", заяви той и попита Цецка Цачева
дали и тя ще си подаде оставка като Фидосова.
"Има да се решат важни въпроси, вие самите многократно казвахте ГЕРБ да се върне. Искра Фидосова си е заминала, има една копче да се натисне", коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов при обсъжданията.
"Има работа, а вие искате отпуска да излизате. Аз имам тен, не съм стъпвал на морето - моят тен, бог да го прости, баща ми ми го е дал. И аз исках да съм рус, синеок, но моят тен баща ми ми го е дал. Виждам тук има такива колеги и от Самоков", каза Борисов.
"Всички си дават сметка, че не е добро положението в държавата. Благодаря на г-н Станишев и г-н Местан, че спряха този анаболов метеж пред дома ми Мишо Шамара и не ги изпращат. Винаги 50 души ще има, които да ходят пред нечии дом", отбеляза Борисов.
"Оставката на Фидосова е признание за начина, по който са били притискани и мачкани неудобни за властта хора", коментира депутатът от левицата Атанас Зафиров. "Повече от година отлежава моя сигнал срещу бившия вече депутат Галя Петрова в Комисията за конфликт на интереси. За Галя Петрова в тефтерчето се говори на няколко пъти и дори пише, че трябва да бъде ударена. Петрова вече не е народен представител и даже е присъствала на някои от сбирките на отцепниците от ГЕРБ. Ето така е действала комисията. Убеден съм че тази комисия беше създадена като инструмент на ГЕРБ за саморазправа с неудобните", каза още той.
Междувременно около сградата на Народното събрание протестиращите се редят, за да си вземат кафе пред централния вход, а от северната страна и откъм служебния вход, групички от 20-30 души освиркват народните представители и скандират "оставка".
Народното събрание днес прекрати и правомощията на народните представители Лидия Маринова и Георги Борисов. Лидия Маринова трябваше да стане депутат на мястото на Иван Портних, но се отказа и реши да приеме предложението да стане зам.-кмет на Варна. Георги Борисов от Коалиция за България влезе в парламента, за да заеме мястото, освободено от образователния министър Анелия Клисарова, но само месец по-късно го напуска.
Депутатите гласуват днес решение за лятната си ваканция.
С аргумента, че дневният ред на Народното събрание е много натоварен, днес няма да се състои петъчният парламентарен контрол, който е отменен за следващата седмица.
Депутатите ще разгледат на второ четене промените в Закона за насърчаване на заетостта, информира "Дарик".
Законът предвижда едногодишна държавна помощ за фирмите, които наемат млади хора на работа с ниско образование. Парите ще бъдат отпускани за заплати и осигуровки.
Бюджетът ще покрива за две години и допълнително възнаграждение за наставник, който обучава чирак.
Държавна помощ за заплата ще получават и компаниите, които наемат дълготрайно безработни младежи. Ако те са наети по специалността си, субсидирането ще е между 6 и 18 месеца.
Депутатите ще гласуват и
три законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс,
както и промени в Наказателно-процесуалния кодекс, Закона за водите и промени в Закона за допълнителния надзор върху финансовите конгломерати.
В програмата за днес са промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!