О т опозицията поискаха Борисов да поеме лична отговорност за слабото представяне на официалната българска кандидатура за Генерален секретар на ООН.
Според лидера на АБВ Георги Първанов, „това е мъжкото поведение”.
Ирина Бокова остана четвърта във вчерашното гласуване за Генерален секретар на ООН, а Кристалина Георгиева бе 8-ма от общо 10 кандидати за поста. Португалецът Антониу Гутериш води убедително, след като получи подкрепата на 13 от 15-те делегати в Съвета за сигурност, като нито един не гласува срещу него.
С по-добри шансове ли е Кристалина Георгиева да оглави ООН
Кристалина влиза официално в битката за ООН, тя с пръв коментар
Евродепутати доволни от решението за Кристалина
„След направените усилия от страна на властта у нас, представянето на Кристалина Георгиева и заемането на осмата позиция при гласуването е унизително. Достойно е тя да бъде оттеглена от Европейската комисия. Не виждам как ще налага авторитета си в такава ситуация”, посочи Първанов.
„Не мога да поискам оставката на Ангела Меркел. Но, ако тя е съпричастна, трябва да последва някакво извинение. Или поне нейните питомци в България да се извинят”, добави той и подчерта, че Ирина Бокова се е представила достойно.
От АБВ съобщиха, че ще търсят подкрепа за вот на недоверие за цялостната политика на правителството, но след президентските избори.
„Политическата отговорност за провала ни в състезанието за Генерален секретар на ООН е оставка на кабинета. Гласуването показва, че единственият български кандидат с шанс беше Ирина Бокова”, обяви малко по-късно лидерът на БСП Корнелия Нинова.
„За провала ни в ООН правителството колективно трябва да подаде оставка”, смята и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
„Всички донякъде носим вина, че не се консолидирахме и нямаше единност по нашата номинация за генерален секретар на ООН”. Това пък заяви пред медиите в парламента председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
„Знаете за политическите совалки и това, което се говореше, че новият Генерален секретар трябва да бъде от Източна Европа и също така да бъде жена. От тази гледна точка на последната права имаше две жени от Източна Европа, от България и бяхме останали с впечатлението, че това ще бъде възможният вариант за гласуване за една от тези две жени”, обясни Цветанов.
Според него искане на вот за недоверие в днешните условия би било изцяло популистко действие и решение.
„Кристалина Георгиева да си ходи, няма право да представлява България в ЕК”. Този призив пък отправиха днес на брифинг в парламента кандидатите за президент и вицепрезидент на ПФ и Атака Красимир Каракачанов и Явор Нотев.
„Шансовете на г-жа Бокова първоначално не бяха много високи”, коментира пред NOVA проф. Михаил Константинов. „Мантрата: Жена от Източна Европа е политкоректен сексизъм, наложен от германците, който няма никакъв смисъл, както всички видяхме”.
„На последното гласуване, когато имаше вето и то беше решаващо, Гутериш събра повече одобрение от двете наши българки, взети заедно”, подчерта той и добави, че българското правителство е било подлъгано от германското политическо ръководство.
„Това са сложни игри на големите играчи”, според социолога Кольо Колев. „Ирина Бокова имаше реален шанс. Да, може би от порядъка на 20%, но имаше такъв шанс. След вкарването на Кристалина Георгиева съвсем естествено този шанс падна”.
„В политиката отговорност за това носи или министър-председателят или външният министър”, категоричен е Колев. „Или си излъгал, или си бил излъган, и в двата случая не си за този пост”.
„Бяхме излъгани и не само ние, беше излъгано голяма част от обществото в света, от големите държави. Говореше се, че жена ще е следващият генерален секретар на ООН. Говоренето, че е ред на жена всъщност тръгна от Вашингтон и от Ню Йорк”, посочи в NOVA бившият финансов министър Симеон Дянков.
„Сега като видим главния резултат, разбираме, че може би сме били много наивни през цялото време”, смята Дянков. „Правителството, каквото и да беше направило, с този резултат щеше да бъде критикувано”.
„Не смятам, че нито тя е направила грешка, нито правителството е направило грешка”, заяви Дянков. Той посочи, че пред него Кристалина Георгиева е изразила съжаление за резултата от гласуването в Съвета за сигурност на ООН.
„Това е най-големият външнополитически провал на България в последните 25 години. Кампанията се водеше по сбъркан начин, на ръчно управление от премиера на България”, категоричен пред NOVA е бившият външен министър Соломон Паси. „Казвам го като човек, който успешно е ръководил кампанията за избор на България в Съвета за сигурност през 2001 г.”
Според Паси отговорността за загубата на вота за Генерален секретар на ООН е еднолично на българския премиер, който е показал липса на компетентност, като не се е посъветвал с правилните хора по темата.
„Сериозна отговорност трябва да се носи и от Европейската народна партия. Борисов получи много сериозно окуражаване и от Юнкер, и от Меркел в тази посока. Сега той да си ревизира своите приятелства и да си даде сметка кой за какво го съветва”, съветва Соломон Паси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!