О т Асоциацията на частните дружества за здравно застраховане настояват държавата ясно да посочи какво може да ценообразуват лечебните заведения и за какво хората трябва да заплащат от джоба си.
По данни на Асоциацията, цитирани от председателя й д-р Мими Виткова, 48% от разходите на българското здравеопазване се заплащат от джоба на пациента.
„Творчеството на лечебните заведения да прибират нерегламентирани пари надмина възможностите да регулираме такива процеси", заяви тя. По думите й спешно е нужна промяна в текстове на Наредбат за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ.
Представители на асоциацията се срещнаха с управителя на Националната здравноосигурителна каса д-р Румяна Тодорова, за да обсъдят проблеми, свързани с "източване" на пари както от НЗОК, така и от фондовете.
Държавни, общински и частни болници се възползват от текстове в наредбата, даващи им възможност да определят свободни цени, както и да злоупотребяват с предоставянето на "избор на екип", "самостоятелна стая, "телевизия и интернет" и др., обясни д-р Мими Виткова.
Според д-р Виткова и д-р Тодорова болниците получават веднъж средствата по клинична пътека от НЗОК и втори път от фонда.
Пример за това е обикновено раждане, за което НЗОК пла на болницата 580 лв., а пациентката също плаща на болницата за раждането, но по тарифа на лечебното заведение. Останалите услуги са включени в пакета на болницата, като след изписването си пациентът настоява фондът да плати, за да си възстанови разходите.
Клиенти на фондовете са предоставяли фактури за раждане в размер на 10 хиляди лева, посочи Виткова. За самостоятелна стая е било платено 330 лв., за тридневен престой в стая с телевизор и интернет - 980 лв. и др.
В последните две години са зачестили своеволията от страна на лечебните заведения, каза още Виткова. По думите й едно и също медицинско изделие в две лечебни заведения струва 6 хиляди и 12 хиляди лева.
НЗОК и асоциацията ще изпратят съвместно писмо до министъра на здравеопазването Петър Москов, "по повод идеята му за надграждане на модела и въвеждане на електронно здравеопазване, което ние адмирираме, но трябва ред, за да не се сгромоляса модела", каза д-р Тодорова.
Тя добави, че е наложително сътрудничеството между НЗОК и фондовете, които да подават информация, а НЗОК да извършва проверките, както и че ще настояват за спешна среща с министър Москов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!