Собствените ресурси могат да създадат прираста и богатството на икономиката, България има човешкия капитал и материалната база за иновации. Това каза на пресконференция президентът на Европейския икономически и социален комитет Анри Малос, който е на посещение у нас по повод 10 години от създаването на Икономическия и социален съвет в България.
Визитата на Малос започна в неделя, в град Троян, с посещение на фирма за мебели с над 300 служители, работеща с местна суровина, и продължи в София в друга фирма от сферата на информационните технологии, управлявана от млади хора. Предстоят срещи с президента Росен Плевнелиев и с вицепремиера Даниела Бобева.
Сред темите, върху които ще се концентрира по време на визитата си Малос, са т.нар. изтичане на мозъци и намаляването на населението.
България е изгубила около 20% от населението си в последните 20 години,
посочи той.
Като друга важна тема Малос открои реиндустриализацията, предложенията за създаване на работни места и отваряне на нови фирми. Като трета тема за визитата си той посочи икономическата и политическата ситуация в България. Бизнесът има нужда от политика, която може да предвиди, има нужда от стабилност, прозрачност и борба срещу корупцията, каза Анри Малос.
Във връзка с изказванията на британския премиер Дейвид Камерън, Малос коментира, че започва опасно движение в ЕС – всяка страна да става все по-егоистично настроена и да използва популистки тези.
Няма никаква причина в Обединеното кралство да виждат опасност от голяма емиграция от България, смята Малос, уточнявайки, че емиграционният поток там е основно от Индия, Пакистан и Сирия.
Когато си член на едно семейство, трябва да приемеш правилата му,
коментира той.
В интервю за Агенция "Фокус" Малос каза, че няколко месеца преди изборите за Европейски парламент, пред европейския проект се очертават три пътя. Първият предлага напускане на Европа и връщане към сътрудничеството между отделните държави. "Рискът, без никакво съмнение е, че това би било връщане към статуквото от групи от държави, което ще съживи болезнени общи спомени", смята Малос.
Вторият вариант е федералният, подобно на САЩ, за който Малос смята, че е възможен само в дългосрочен план, защото особено след годините на кризата хората не са склонни на такива промени.
"Последният начин, вероятно най-лошият, е стагнацията – да се продължи в една система, която е ограничена от липсата на прозрачност, неубедителна, подхранваща всеки ден малко повече разликата между гражданите и следователно екстремизма", каза още Малос.
Той изрази убеденост, че има и четвърти, по-реалистичен път. "Път, свързан с връщане към прагматизма, който се опира на метода на Жан Моне: изграждане на солиден и солидарен Съюз, произхождащ от възможни точки на сближаване в социалната, икономическата, фискалната сфера и т.н.", допълни Малос. Според него това е единственият път, който ще позволи на европейските институции да възвърнат доверието на гражданите и ще постави Европа на мястото, което ѝ принадлежи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!