З апочна извънредното заседание на Народното събрание, на което депутатите ще гласуват отново актуализацията на Бюджет 2013.
Има кворум, регистрирани са 187 народни представители. В пленарна зала присъства министър-председателят Пламен Орешарски и министри. Депутатите гласуваха заседанието да се предава на живо по БНТ и БНР.
Михаил Миков покани президента Росен Плевнелиев да изложи мотивите си за наложеното вето, но държавният глава не присъства в зала.
Плевнелиев изпрати писмо до председателя на парламента,
в което казва, че очаква съществен дебат.
В получения отговор държавният глава пожелава ефективен и посъщество дебат по актуализацията на бюджета. От качествена и открита дискусия ще спечелят всички и обществото ще бъде информирано за какво ще се изразходва спестеният резерв, отбелязва в писмото си Плевнелиев, прочетено от председателя на НС.
Той уточнява, че вече е изразил мотивите си за налагане на ветото и те са на интернет страницата на институцията.
Президентът да се чувства поканен по всяко време да участва в заседанието, повтори Миков, преди да даде думата на председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев, който представи доклада на комисията по актуализацията.
От уважение към президента депутатите ще обсъдят пак актуализацията на бюджета без да обсъждат "правните абсурди"
на ветото, каза Цонев , като аргументира предложението на комисията ветото да бъде отхвърлено. Цонев на няколко пъти подчерта, че явно президентът не е чул мотивите на управляващите за необходимостта на актуализацията.
"Народните представители се обединиха около становището, че няма да коментират от уважение към президентската институция очевидни правни недоразумения във ветото, като например "частично вето" и ако такова има за определени текстове от някой закон да кажа на президента и неговия екип, че частично вето върху закона за бюджета е невъзможно", каза Цонев, цитиран от Дарик.
Той даде пример с това, че когато се отменя приходната част на бюджета, то следва, че се отменя целия бюджет. Цонев определи като "фискален абсурд" пък определянето на приходите от ДДС като бюджетни разходи.
Подкрепям ветото на президента и аргументите му, каза народният представител от ГЕРБ Менда Стоянова. Според нея има липса на задълбочен и аргументиран анализ за необходимостта от актуализация.
"Има непрозрачно увеличение на разходната част на бюджета с около 300 млн., без разчет на това за какво и кого са предназначени.
Ако изпълните предизборните си обещания за справяне с контрабандата и източване на бюджета и осигурите онзи 1 млрд. лв. допълнителни приходи, които предлагахте да увеличим миналата година, ако проведете тези мерки, които са заложени в данъчните закони, ще има преизпълнение, което би могло да покрие евентуален спад в резултат на недобрия ръст в икономиката, както и да останат пари за прилагане на различни политики", посочи Стоянова.
"Ако спрете с партизантските си действия по поголовните смени на кадрите в приходните агенции по места, може би приходните агенции ще заработят. Да се разплащаш в срок е важно, но с тази актуализация изобщо не става дума за това. От предвидените 160 млн. лв. 103 млн. лв. ще се разплатят в силовите министерства. За 40 млн. лв. не получихме в кои ведомства ще се насочат, за какви разплащания", обясни Стоянова.
"Имаме шанс с ветото на президента да направим някои промени в предложената актуализация - да задължим правителството да проведе действия по законови мерки за спиране на източването и контрабандата, да събира приходи. Призовавам да подкрепим призива на председателя Станишев - Орешарски, върши си работата!", каза още депутатът.
"Г-н президент, налагайки вето дори върху текстове, които не касаят социалната сфера, вие
блокирате влизането в сила на закона и социалните плащания",
заяви председателят на социалната комисия Корнелия Нинова. Нинова се обърна задочно към президента и заяви, че той е трябвало да присъства в пленарна зала.
"Намалението на приходите се налага по няколко причини. Служебното правителство, назначено от президента, намали растежа на 1%. В предвидените 1.8 млрд. лв. повече приходи за 2013 г. за първата половина на годината са събрани 379 млн. лв. Само несъбраното ДДС между февруари и май, когато управляваше служебното правителство, е 70%. Е как правителство на два месеца работа да навакса всичко това и да не предприеме корекции в бюджета?", коментира Нинова.
Разходите са ясно разписани - 160 млн. лв. за бизнеса, 40 млн. лв. за социални мерки, 86 млн. лв. за енергийни помощи, подчерта Нинова. Тя припомни, че при актуализацията на бюджета през 2010 г. Плевнелиев като министър тогава посочва, че изготвените оценки за очакваното изпълнение на приходите очертават сериозно изоставане в събиране на приходите. През 2010 г. може, сега - не, коментира Нинова. Целта е да пречите на правителството да си свърши работата. Това правителство ще си свърши работата, въпреки натиска, каза Нинова.
Междувременно около парламента протестиращи и контрапротестиращи са навън.
Едните подкрепят правителството, те тръгнаха от сградата на президентството към площад Народно събрание. Тези срещу кабинета са на жълтите павета и скандират за оставки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!