П роф. Калин Янакиев призова да бъде превъзмогнат антагонизма между Реформаторския блок и ГЕРБ. Това стана на първата кръгла маса "Десницата пред избор", провела се в столичния хотел "Хилтън", организирана от представителите на новосъздадения Институт за дясно политика (ИДП).
Изглежда десницата има шансове да управлява в България, затова трябва да се търси единодействие, посочи Янакиев. Дошло е времето за събиране на камъни, а не за разпиляването им, смята той.
Янакиев описа специфичната ситуация у нас, при която дясното има основен противник не изявено ляво, а "биографично сантиментално фундаментално ляво, превърнало се в олигархия". Това не е традиционна левица, това са "луксозни противници", теоретически противници, които имат само базисно леви убеждения, поясни той.
Според него обаче специфична е характеристиката и на самите десни партии , които той раздели на две основни групи. Първата е около политическия проект ГЕРБ, която Янакиев определя като народняшка партия. Втората десница е около Реформаторския блок/РБ/, силно биографично обвързана с годините от 1989 г. насам - софийска, интелигентска, свързана със стари дисидентски години, но силно смалила се. Тези групи, коментира той, са в силен антагонизъм , който трябва да бъде изживян.
"Десните" започват серия от дебати за основните принципи и ценности на българската десница. Участваха представители на десни политически партии и коалиции, политолози, анализатори, наблюдатели, евродепутатите Томислав Дончев и Светослав Малинов.
Нуждата от такива срещи председателят на УС на Института Петър Николов аргументира с "израждането" в момента на дебата до това дали една или друга личност е подходяща да управлява, а не до една или друга идея. ИДП си поставя и за цел в бъдеще дискусиите да бъдат детайлизирани сектор по сектор, да се определят основните приоритети за десноцентристко реформаторско управление.
Според Румяна Бъчварова българската десница в електорален план има повече избиратели от левицата, но този потенциал по една или друга причина не може да бъде използван. Голямото ветрило на десните избиратели, образно описа тя, ако не получи своя по-добра организираност, остава разпиляно, не може да се прояви като значим обществен фактор. Правилният път, посочи Бъчварова, е пътят на интелектуалната общност, да се ограничим от останалите политически партии и да избистрим политическата доктрина. Разговорът вдясно, смята социологът, трябва да бъде не пост фактум, когато има проблем за разрешаване, а да върви крачка напред.
Ясен ангажимент за изчистване на политическата система от корпоративни интереси, операция, която да започне вътре в самите десни партии и да се развива постъпателно, предложи политологът Ружа Смилова.
Според Тома Биков член на ИДП , когато десницата у нас се превърне в постоянно статукво, ще бъде истински изградена. Напоследък, коментира той, се стигна до разбиране, че десницата е икономическа доктрина, но тя е и религия, и капитализъм. Каква ще е българската десница зависи от нашите усилия, подчерта той и прогнозира, че десницата ще стане следпреходна, затова трябва да се раздели със своята революционност.
Евродепутатът от РБ в ЕНП Светослав Малинов обясни, че основното разделение в Европарламента не е ляво и дясно, а федералисти и антифедералисти. Българските десни политици, според него, трябва да принадлежат към федералистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!