"Аз съм склонен да се откажем и до нула. Ако се окаже, че е толкова страшно хората да имат избор, съм склонен", каза финансовият министър Владислав Горанов по повод приетите от парламента спорни поправки за пенсионните фондове, като допълни, че трудните решения в страната се отлагат, а дебатът по тях като цяло липсва.
"Имаме не толкова концептуални различия, колкото различни страхове. Основният дебат е дали след време сборът от двете пенсии ще бъде по-голям или равен. И аз не мога да предвидя това и затова не искам държавата да носи отговорност за неудачите на този модел. След време може да се окаже, че ще имаме две поколения, които ще са неравнопоставени и държавата го е предрешила”, обясни Горанов в „Събуди се” по Нова ТВ.
Според него този дебат се е обострил излишно и няма никакъв драматизъм по темата, тъй като никой няма да бъде принуждаван да вкарва парите си за пенсия в НОИ.
"Половината български граждани не знаят в кой фонд се осигуряват. Те са служебно разпределени. Най-важното е, че досега не се е водил дебат дали избраният модел гарантира интересите на българските граждани. Подобен дебат категорично се отказва да се води”, каза Горанов.
Истерията, която се предизвика около това решение ни кара да си мислим, че фондовете не искат да водят дебат със своите вложители, посочи той.
Горанов е категоричен, че "твърдението за национализация бе една пропагандна теза, която целеше да изплаши хората и да ги настрои срещу една подобна мярка. Другото твърдение, че хората трябва да проявят активност, за да останат в универсалните си фондове също е неистина".
"Ако проблемът е свързан с едната година срок и най-младите граждани, които започват тепърва да се осигуряват, ще го преразгледаме. Ще направим така, че ако за една година не проявят никаква активност и фондовете не могат да ги мобилизират, служебно да отиват в универсален пенсионен фонд, както и досега, за да няма никакво съмнение, че искам да прибера парите на фондовете. Нищо не е решено, сядаме на 1 януари и ще го обсъдим. Ако се окаже, че е толкова страшно хората да имат избор, съм склонен дори да отстъпя", обясни финансовият министър.
Днес имах двучасов разговор с премиера Борисов по повод кризисната ситуация след петъчния парламентарен вот, написа в ранния следобед днес Радан Кънев във "Фейсбук".
"Постигнахме съгласие да проведем бързи вътрешнопартийни консултации в ГЕРБ и РБ, след което да проведем поредица от експертни консултации по повод пенсионния модел. Добре е още преди нова година или в началото до януари да стигнем до общо политическо решение на управляващите партии и мнозинството", пише той и добавя, че: "Това решение ще гарантира сигурността на личните пенсионни спестявания и стабилността на финансовата система, в т.ч на частните и публичните пенсионни фондове".
Според Кънев до приемането на общо политическо решение, наредба по приложението на спорните текстове няма да бъде издавана и те няма да произведат правно действие.
"По пътя на прекия политически диалог, ще вземем решенията за бъдещето на пенсионния модел и няма да допуснем влияние на ДПС върху политическата власт и финансовия сектор", заявява още Радан Кънев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!