Председателят на парламента Михаил Миков е предоставил на народния представител Волен Сидеров искането на Прокуратурата за имунитета му, за да се запознае с него и с оглед възможността в определения 14-дневен срок да заяви писменото си съгласие по искането.
Искането за снемане на имунитета и за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Сидеров беше внесено в Народното събрание по-рано днес от главния прокурор Сотир Цацаров.
14-дневният срок е минималният срок
по действащото законодателство, в рамките на който на засегнатото лице е предоставена възможността да се запознае с искането, да прецени неговата основателност, както и коя от законовите възможности да използва. При условие, че не постъпи писмено съгласие от народния представител, след изтичането на срока искането ще бъде разгледано от Парламента съгласно правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Лидерът на "Атака" ще бъде разследван по текст от Наказателния кодекс за нанасяне на лека телесна повреда на длъжностно лице - полицай, при изпълнение на служебните му функции. Текстът предвижда до три години лишаване от свобода.
Другият текст, по който има събрани доказателства срещу Сидеров, е за непристойни действия и съпротива срещу орган на властта, изпълняващ задължения по опазване на обществения ред. По този текст от НК се предвиждат до пет години затвор.
На поредния вечерен протест в столицата демонстрантите поискаха оставката на правителството на Пламен Орешарски, но и на Миков заради 14-дневния срок, който даде на Сидеров.
Тъй като в момента депутатите са във ваканция, Миков можеше да се произнесе по искането на главния прокурор или да изчака до 15 януари, когато ще бъде първото пленарно заседание.
Още вчера от Прокуратурата обявиха, че
има достатъчно доказателства за престъпление от общ характер,
извършено от лидера на "Атака" при инцидента във Варна. Както вчера стана ясно, Сидеров е причинил на полицая Костадин Колев лека телесна повреда, като го ударил с юмрук.
Съгласно чл. 70 от Конституцията срещу народни представители "не може да бъде възбуждано наказателно преследване освен за престъпления от общ характер, и то с разрешение на Народното събрание, а когато то не заседава - на председателя на Народното събрание".
В рамките на 42-то Народно събрание по искане на главния прокурор бе отнет депутатският имунитет на четирима народни представители - на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, на лидера на БСП Сергей Станишев, на депутатите от ДПС Щерьо Щерев, Петър Ангелов. Бившият зам.-председател на парламента Христо Бисеров подаде оставка като депутат преди срещу него да започне разследване за пране на пари.
Самият Сидеров коментира днес, докато участваше в акция на "Атака" пред Съдебната палата, че над прокуратурата е оказан политически натиск за свалянето на имунитета му. По думите му по този начин е извършена политическа поръчка на ГЕРБ, БСП, ДПС и СДС. През цялото време Волен Сидеров обиждаше медиите и ги наричаше "некадърници”.
"На 06.01.2014 г. от Районна прокуратура (РП) гр. Варна е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител за хулиганство и за причиняване на лека телесна повреда на длъжностно лице.
С постановление от 7 януари 2014 г. РП- Варна е изпратила досъдебното производство на Софийска градска прокуратура (СГП) по компетентност, тъй като според събраните до момента доказателства е установено, че извършителят е лице с имунитет.
В хода на разследването са събрани доказателства за това, че народният представител Волен Сидеров е извършил престъпление по чл. 325 ал.2 пр.1, вр. ал.1 от НК, а именно: на 06.01.2014г. в гр. Варна е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото. Деянието е било съпроводено със съпротива срещу орган на властта – полицаи в Областната дирекция на МВР-Варна, изпълняващи задължения по опазване на обществения ред. Волен Сидеров не е прекратил хулиганските си действия, въпреки намесата на полицията.
Събрани са доказателства и за това, че на 06.01.2014 г. в гр. Варна, Сидеров е причинил на Костадин Колев - полицай от МВР-Варна, лека телесна повреда. Телесната повреда е причинена на полицейски орган при изпълнение на службата му /престъпление по чл. 131 ал.2 , пр.4, т.4 вр. чл. 130 ал.2 от НК ", се посочва в съобщението на прокуратурата.
Искането на главния прокурор е внесено след предложение на Софийска градска прокуратура, според което:
„Оказвайки физическа и словесна съпротива срещу полицейските служители, при упражняване на правомощията им, Волен Сидеров открито се е противопоставил на установения правен и обществен порядък.
По време на целия инцидент, който траел около половин час, поведението на народния представител Волен Сидеров било изключително скандално и цинично. То е демонстрация на грубо неуважение към обществото и неприкосновеността на отделната личност. Непровокираното нападение срещу свидетеля Димитър Бахнев от страна на Волен Сидеров е грубо погазване на обществено приетите норми за общуване и незачитане на достойнството и личната неприкосновеност на гражданите. Физическото посегателство спрямо свидетеля Костадин Колев е осъществено целенасочено и при упражняване на служебните му правомощия.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!