Г ЕРБ внесоха вот на недоверие срещу правителството.
Вотът е за провала в политиката на регионално развитие и инвестициите, обясни пред журналисти Цецка Цачева от Парламентарната група на ГЕРБ.
Надявам се в седемдневния срок, предвиден от правилника, ръководството на парламента и управляващото мнозинство да се организират, да осигурят работещ парламент, за да се проведе смислена дискусия, коментира Цачева.
Лиляна Павлова обясни, че мотивите към искането на вота са преди всичко в цялостното усещане за провал в политиката за регионално развитие и инфраструктура. Нито една от секторните политики не е в ход или няма добра реализация, смята тя.
Целта на този вот не е смяната на един министър, а промяна на държавната политика в този сектор, като отговорността за състоянието му е преди всичко на премиера и на правителството като цяло, декларират от ГЕРБ.
Това е втори вот на недоверие, внесен от ГЕРБ в рамките на това Народно събрание. Първият беше за провала на правителството в областта на инвестиционното проектиране.
Прочетох мотивите на вота на недоверие – много са нелепи,
заяви лидерът на БСП Сергей Станишев в Народното събрание. Надявам се най-сетне да чуем някакви аргументи от тях и да се научат да бъдат опозиционна политическа сила, добави Станишев. ГЕРБ да внасят вот на недоверие за регионална политика и то след като за 4 години регионалните диспропорции в стандарта на живот на българите, в инфраструктурното развитие, се задълбочиха - и това го знае всеки в България, коментира той.
След като ГЕРБ, за разлика от повече от 10 други европейски страни, не отстояха при преговорите за новата финансова перспектива допълнителни средства за България, именно за регионално развитие за най-бедните региони, те да внасят вот на тази тема направо е смешно и жалко, подчерта Станишев. "Да им чуем аргументите - надявам се най-сетне да бъдат в зала, за да обосноват своите напъни. Имаме много добри отговори за техните мотиви", убеден е той.
Очевидно ГЕРБ се явяват на поправителен по правенето на вот на недоверие, смята той. Според него поведението им в първия вот на недоверие е било нелепо, не могли дори да формулират и обосноват една теза. "Да не говорим за това, че се стигна до абсурдна и небивала практика в целия свят тези, които искат вота на недоверие - да бягат от него", каза той.
За днешната ситуация около вота Станишев каза: "Това е отговорът на ГЕРБ за дискусията за тефтерчето на Филип Златанов. Видяхте как позорно избягаха и се скриха от тази дискусия, която, всъщност, разкрива технологията на властта в България в последните 4 години – задкулисието, манипулациите, рекета, изнудването на хора, притискането на хора, покриването на конфликти на интереси на тези, които са удобни на властта, и натопяването на тези, които по някакъв начин не са удобни на управляващите – и то лично на Бойко Борисов и Цветан Цветанов. Защото е ясно, че зад абревиатурите Б.Б. и Ц.Ц. стоят именно тези две личности, които отсъстваха от залата. А опитите им с вотовете на недоверие за Станишев е отвличане на вниманието."
Станишев каза в отговор на въпрос, че не вижда основание за анкетна комисия за съответствие между декларираното и фактическото състояние на Делян Пеевски.
"Какво направи Бойко Борисов – концентрира абсолютно всички инвестиционни ресурси в държавата в една магистрала и в едно метро, а
вотът на недоверие не е играчка, не може да бъде парламентарно ежедневие",
коментира лидерът на ДПС Лютви Местан. В момента, в който те превърнат вота на недоверие в парламентарно ежедневие, постигат ефекта на ликвидацията на този най-важен опозиционен инструмент, каза Местан. Няма нищо по-делегитимиращо за една опозиция от измислените аргументи, с които се атакува едно или друго правителство, отбеляза той.
Очаквахме вот на недоверие за здравеопазването - поне такива бяха анонсите, които чухме от ГЕРБ. Сега разбираме, че вотът на недоверие е за регионалната политика – нищо ново. За пореден път ГЕРБ казват едно, правят друго, каза той.
Според него формулировки като "провал в областта на инвестиционната политика" били несъстоятелни, защото политиката на ГЕРБ водела до задълбочаване на различията в отделните региони на страната и дебалансиране на развитието на регионите.
С идването на власт ГЕРБ спряха всички проекти по линия на ПУДОС, с които се решаваха важни инфраструктурни проблеми на малките общини, каза Местан.
Запитан дали е говорил с Пеевски за това дали ще идва на работа в парламента, Местан посочи: "Нямах възможност да го видя, поел съм ангажимент пред вас, в момента, в който го видя, ще го попитам и ще бъда доблестен да върна отговор на този въпрос."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!