Д нес, точно в 17:59 ч., ПП ГЕРБ внесе вот на недоверие срещу правителството на Пламен Орешарски в областта на фискалната политика, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
Това е петото поред искане за гласуване на недоверие на кабинета на Пламен Орешарски. Преди седмица парламентът отхвърли поисканото от ГЕРБ гласуване на недоверие на правителството заради политиката му в енергетиката. "За" недоверие гласуваха 93 народни представители – цялата парламентарна група на ГЕРБ и трима от четиримата независими депутати. В подкрепа на правителството бяха 116 депутати. "Атака" не участва в гласуването.
В мотивите за новия вот народните представители от ГЕРБ посочват, че желанието за осигуряване на ресурс за непрозрачни и със съмнителна ефективност разходи е довело до безотговорно планиране на приходната част на бюджета и повишаване на дефицита близо до максималните позволени от закона нива.
„Фактите по отношение на постъпленията в бюджета са изключително тревожни.
Независимо, че многократно алармирахме, че в бюджета се залагат изключително надценени приходи, само и само да се гарантира ресурс за предизборни и непрозрачни харчове, в бюджета за 2014г. са заложени близо 2 млрд. повече приходи от данъци и осигурителни вноски спрямо постъпилите за 2013 г.
От официалните данни, публикувани от Министерството на финансите, за първите четири месеца на годината приходите по консолидираната фискална програма изостават значително от заложените по план. Спрямо същия период на 2013 г. данъчните приходи нарастват едва със 123 млн.лв. като по отношение на приходите от ДДС и акцизи постъпленията са под нивата на 2013 г. Негативните тенденции се засилват допълнително и от обстоятелството, че към края на април е приключила данъчната кампания по отношение на преките данъци от една страна, а от друга страна промените в данъчното законодателство от края на 2012 г. предвидиха изместване на част от постъпленията за 2013г. в началото на 2014г“, се посочва в мотивите към вота на недоверие.
Народните представители от ГЕРБ посочват още, че не по-малко притеснителни са и тенденциите в разходната част на бюджета.
„Освен преките ефекти върху фиска не са за пренебрегване процесите в енергетиката и железниците, като и двата сектора са последователно тласкани към фалит и допълнително задлъжняване на държавата чрез нейните структуроопределящи дружества. Не са за пренебрегване и проблемите в системата на сектор здравеопазване. Традицията на БСП и ДПС да „усвоява“, а не да управлява по прозрачен и законосъобразен начин безвъзмездно предоставените средства от Европейския съюз предреши спирането от страна на Европейската комисия на средства по Оперативната програма „Околна среда”, Оперативна програма „Регионално развитие”, като подобни действия се очакват и за програмите „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” и Програмата за развитие на селските райони“, пише още в мотивите.
Още в четвъртък преди обед лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви в кулоарите на Парламента, че искането за гласуване на недоверие ще бъде внесено още днес.
„Не мога да разбера как знаят, че няма опасност за финансовата стабилност на страната, когато се повтаря същата песен като с вота за енергетиката – до ден днешен те не са ни дали никакви данни – от Министерството на енергетиката, от Министерството на финансите“, отговори индиректно Борисов на министър Чобанов, който вчера обяви, че финансовата стабилност не е заплашена.
Нямат право да крият обществена информация –
фактът, че се прикриват много умело, показва, че опасността е много голяма“,
заяви Бойко Борисов и повтори тезата на ГЕРБ:
„Към момента пасивът в държавата и дефицитът са огромни и затова искат да теглят нови заеми, докато избягат. В същото време следващото правителство ще трябва още от първия ден да вдигне пенсионната възраст, да се направят съкращения, да се върнат заеми с лихвите“.
„Като се говори за плавен преход от г-н Местан, мога да разчета така думите му - той съзнава, че партията-победител на всички избори досега е извън управлението. ДПС не иска да бъде завлечено в канала“, така Борисов обясни пред журналисти в Народното събрание как разбира заявката на лидера на ДПС за плавен преход.
Според него лидерите на левицата и на ДПС се срещат всеки ден, но не могат да се разберат.
По думите на Борисов БСП иска на всяка цена да управлява, „Атака“ – на всяка цена да е в Народното събрание, а ДПС не иска да бъде завлечено в канала.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!