Г ЕРБ иска главният прокурор да има право "в изключителни случаи да може да спре финансова операция или сделка с имущество".
Това стана ясно от думите на председателя на Правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ, който обяви пред журналисти, че партията му ще внесе предложения за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Гражданския процесуален кодекс (ГПК).
Той уточни, че все още събират подписи за внасяне на законопроектите и се надява до края на деня документите да бъдат внесени в деловодството на Народното събрание.
Кирилов уточни, че според предложените текстове в НПК "в изключителни случаи главният прокурор или определен от него заместник може да спре финансова операция или сделка с имущество".
Депутатът обаче не уточни какви са критериите за "изключителен случай". Той заяви, че ще е добре да има дебат за критериите и за това кое ще е понятието - "национален интерес", "национална сигурност" или "национална щета".
По думите на депутата, в предложенията за промени на ГПК в една от хипотезите прокурорът може да започне предвидените в кодекса производства в интерес на държавата, общините или на граждани, ползващи се с особена закрила на закона.
Данаил Кирилов заяви, че ако се приеме правомощието на прокуратурата да предявява искови молби за нищожност и недействителност, ще има възможност за разваляне на сделки със задна дата.
Това е производство, което си е пред регулярния, граждански съд, просто в този случай добавяме още една страна, която има процесуална легитимация, да води такъв иск, поясни депутатът.
Въпросът е този инструмент действително да се използва тогава, когато е накърнен силно интересът на държавата и употребата на такива крайни методи да става под зоркия поглед на цялото общество, включително и на съда, т.е. да се запази възможността за съдебен контрол и ревизия, коментира Кирилов.
По думите му нищо извънредно не е добро по принцип, но и случаят КТБ не е регулярен. Какво, да стоим и да чакаме последиците да дойдат и 20 години след това да събираме средствата, които държавата плати, попита депутатът. Данаил Кирилов каза, че все още не са разговаряли с колегите си от Реформаторския блок по предложените промени.
Премиерът и финансовият министър са привърженици на идеята, но в същото време министърът на правосъдието ясно заяви, че в дългосрочен план не би одобрил подобна законодателна инициатива, коментира главният прокурор Сотир Цацаров
Ако законодателят даде такива права на прокуратурата, тя ще ги упражни само и единствено в национален интерес, коментира пред журналисти главният прокурор Сотир Цацаров.
Според Цацаров обаче не бива да се дава прекалено широка рамка, защото тя би била опасна. По думите му изключително внимателно трябва да бъде дефинирано новото правомощие на прокуратурата
Според Цацаров то трябва да е позволено само за защита на националния интерес и в никакви други случаи и така да е дефинирано, че да подлежи на съдебен контрол. Така, по думите му, ще бъде избегнат всякакъв риск прокуратурата да се превърне в потенциален участник в гражданския оборот, който едва ли не се намесва в сделките между частно-правни субекти.
Това би било една безкрайна опасност за бизнеса, каза той. Цацаров заяви, че вижда сериозен разнобой в мненията в самото правителство по отношение на идеята за разширяване правомощията на прокуратурата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!