Р еформаторите отидоха на среща при премиера в оставка Бойко Борисов. Блокът търси възможности за съставяне на кабинет в рамките на това Народно събрание, тъй като най-вероятно президентът Росен Плевнелиев ще връчи на тях третия мандат след отказа на ГЕРБ и БСП.
Вчера един от лидерите в РБ - Меглена Кунева, заяви, че не е уместно да обърнат гръб на президента, по-рано стана ясно, че ДСБ със сигурност няма да участват в едно новосъставено управление.
„Бяха обсъдени в детайл двете години на съвместно управление в коалицията ГЕРБ-РБ. Дадохме висок
добра оценка за начина, по който работеше коалицията“,
заяви министърът на здравеопазването в оставка Петър Москов от РБ след срещата.
„Дадохме си ясна сметка, че и двете политически сили са готови да отидат на предсрочни избори ако всички възможности преди това са изчерпани. ГЕРБ заяви, че в разговори за бъдещо мнозинство и за евентуално продължаване на реформаторските усилия, можем да влезем само след фактическо връчване на мандата след БСП“, добави Москов.
От своя страна Менда Стоянова от ГЕРБ заяви, че партията смята, че е
много рано да се водят официални разговори за бъдеща коалиция
и парламентарни мнозинства.
„Нека в сряда БСП да получи мандата от Плевнелиев и да видим БСП ще бъде ли отговорната партия. Когато третата, избрана от Плевнелиев партия, получи мандата можем да водим разговори за евентуална бъдеща подкрепа, коалиция или мнозинство в този парламент“, зарече се Менда Стоянова.
„Несериозно е експертно правителство. Това означава задкулисие,
подобно на предходното правителство на Орешарски, където експертът Орешарски беше министър-председател”, убедена е Менда Стоянова. Според нея по-добро от политическите партии, демокрацията никъде в света не е намерила и измислила.
„Политическите партии трябва да носят отговорността и най-вече техните лидери, тогава, когато политическите партии са избрани от народа с необходимото мнозинство, да поемат отговорността за управлението на страната. Това е демокрацията”, категорична бе Стоянова.
Относно това дали Борисов е бил поканен от РБ да оглави нов кабинет или някои от министрите на ГЕРБ да се включат в правителство на РБ, тя заяви, че РБ не са ПФ - „да редят кабинет преди да са получили мандата”.
От друга страна тя заяви, че ГЕРБ призовава и настоява Румен Радев и Илияна Йотова да поемат отговорност поред хората. „Плевнелиев ще бъде изправен при евентуален провал на преговорите пред хипотеза да прави правителство за 10 или 20 работни дни и няма сериозен експерт или политик, който би се съгласил на такова нещо”, убедена е Стоянова.
Според нея
Радев е задължен да отговори на поканата на Плевнелиев и да направят заедно служебно правителство,
чиято цел да бъде подготовката на изборите.
Съпредседателят на РБ Найден Зеленогорски подчерта, че предстои заседание на ПГ на Реформаторския блок, на което ще се обсъди ситуацията с евентуалното връчване на мандат на РБ.
„Ако се стигне до служебно правителство силно се надяваме, че Румен Радев ще поеме част от отговорността си, заедно с Плевнелиев да обсъдят един бъдещ служебен кабинет, за да има приемственост, и за да не се налага в рамките на няколко месеца да има няколко правителства, което би се оказало доста пагубно за страната.
На този етап
най-реалистичното, което предстои на България са предсрочни парламентарни избори
в края на март – началото на април. Ние сме отговорни хора и ще направим всичко възможно да възпрем левия устрем и да не доведем БСП и ДПС на власт”, категоричен бе Найден Зеленогорски.
В официално становище по-рано Реформаторите обявиха, че започват срещи с парламентарно представените политически партии „с ясна евроатлантическа ориентация и демократични ценности”,
като целта им е „недопускане на БСП и ДПС отново в управлението на страната”.
От блока посочват, че искат да установят дали в рамките на този парламент е възможно формирането на стабилно мнозинство, което да гарантира задълбочаването на мерките за борба с корупцията, съдебната реформа, отбраната и здравеопазването.
РБ заявава, че ако тези консултации покажат възможност за ефективно реформаторско мнозинство, те ще оползотворят мандата и ще участват в парламентарното мнозинство,
без да излъчват политически лица в правителството.
В противен случай Реформаторите предупредиха, че ще върнат мандата.
Ще има ли предсрочни избори и по каква система
Плевнелиев: Не трябва да стигаме до парламентарна криза
Радев оставя Плевнелиев да реди сам служебен кабинет
По устава на блока кандидат за премиер трябва да получи 16 гласа в парламентарната група на РБ, както и 2/3 от гласовете на Изпълнителния му съвет, където квоти имат всички партии и Гражданският съвет (ГС). Първото не е изключено, понеже към 13-те депутати на ДБГ, СДС и БНД лесно ще се добавят още трима от гражданската квота, която вече не е монолитно зад опозиционера Радан Кънев, обяснява "24 часа".
Не било изключено да вземе папката да бъде излъчен депутат от ГС, например Мартин Димитров. Шансове имал и Трайчо Трайков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!