М нозинството от българите, които са информирани за повдигнатите от прокуратурата обвинения срещу бивши и настоящи министри одобряват ставащото. Това показва експресно проучване на „Галъп интернешънъл“, проведено за собствена сметка.
Премиер в оставка на разпит в СНИМКИ
Общо 85% от запитаните твърдят, че са чували за обвиненията срещу бивши и настоящи министри.
И Делян Добрев обвинен за АЕЦ"Белене"
Румен Овчаров с обвинение за АЕЦ „Белене”
Прокуратурата погва Москов заради турските ваксини
Второ обвинение за военния министър в оставка Николай Ненчев
Това е сериозен дял декларирана запознатост и свидетелства за висок интерес сред обществото.
При това давността изглежда няма значение. Над 70%, например, одобряват, че Румен Овчаров и бил обвинен, въпреки че той не е участвал в правителство от 2007 г.
Близо 60% одобряват обвиненията, повдигнати срещу Делян Добрев. Малко повече са тези, които изразяват одобрение за действията на прокуратурата спрямо министъра на здравеопазването в оставка Петър Москов.
Тепърва следва да се види какво е отношението към обвиненията за министъра в оставка Николай Ненчев.
Според „Галъп” данните отразяват най-вече общото и инерционно убеждение, че властта у нас е корумпирана.
Колкото по-дълго е участвал във властта даден човек, толкова по-висок е общественият негативизъм към него. Затова и близо 90% от запитаните са съгласни, че с подобни обвинения трябва да се продължи, а близо две трети се съгласяват, че когато става дума за правосъдие, най-важното е то да е бързо.
Неодобрението към обвиненията се движи между 15 и 30 на сто. След неодобряващите личат най-вече поддръжници на съответните политически формации, от които произлизат обвинените.
За да провери общите нагласи сред обществото по тази тема, „Галъп интернешънъл“ тества дори крайни твърдения. Например, 48% са съгласни с твърдението „Не е важно да се спазва законът, важното е корумпираните да са в затвора“. Това показва изключително желание за бърза справедливост и сериозни очаквания тази посока. Акумулиран е тревожно висок дял репресивни нагласи.
В същото време според 76% от запитаните с промените на изборните правила не трябва да се бърза, за да се направят те разумно и да не настъпи хаос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!