"Кристалина Георгиева би била добър генерален секретар на ООН. Тя е много добър комисар и всички в Еврокомисията я уважават". Това коментират от Европейската комисия във връзка с публикациите за предстояща номинация на Георгиева за шеф на ООН. Изказването идва и след като Жан-Клод Юнкер пусна в "Туитър" пост, че макар да е голяма загуба за Еврокомисията, Георгиева би била силен генерален секретар на ООН.
Представянето на българския кандидат за генерален секретар на ООН Ирина Бокова е неубедително. Това коментира вътрешният министър и вицепремиер Румяна Бъчварова в отговор на въпроса дали правителството ще включи извънредна точка на заседанието си утре за номинацията на еврокомисаря Кристалина Георгиева за шеф на ООН, вместо Бокова.
Показаните резултати дотук показват, че има реакции срещу Бокова, посочи още Бъчварова в "Здравей, България" по NOVA.
Тя категорично отказа да посочи дали Кристалина Гоергиева е по-добрият кандидат. Самата Бокова на четвъртото неформално гласуване бе класирана пета - което е най-слабото й представяне до момента.
Инициативният комитет, номинирал Бокова: Това е саботаж
Медии: Кристалина Георгиева ще бъде номинирана за ООН
Цветан Цветанов също коментира темата, като посочи, че се очакват новини в следващите дни, без да посочи какви.
„Комунистическото минало на семейството на Бокова
– това е една малка част от картината. Тя не е одобрявана заради близостта си с Русия. Въпросът не се крие обаче само в миналото”, коментира и Георги Харизанов от Института за дясна политика по NOVA.
Писмо антиБокова и руската връзка
Според социолога Андрей Райчев аргументите на противниците на Бокова са „удивителен тюрлюгювеч”:
„Казват едновременно три противоположни неща. Има три въпроса – има ли тя шанс, кой я сменя, защо и с кого, кой е изгоден за България. Тя има огромен шанс, защото е първата жена. Ако решат да е жена, е тя.
Ако направим оттеглянето, ще станем анекдот, виц”,
категоричен е Райчев.
Водещите четирима кандидати засега са Антонио Гутериш от Португалия, словашкият външен министър Мирослав Лайчак, Вук Йеремич от Сърбия и Ирина Бокова от България. И САЩ, И Русия зсега като че ли се обединяват около идеята ООН да бъде оглавена от жена от Югоизточна Европа. Още преди време обаче се заговори, че Кристалина Георгиева няма да получи подкрепата на Русия, защото санкциите срещу Русия бяха наложени и с нейната подкрепа като еврокомисар. Руснаците не харесват и Антонио Гутериш, който се радва на широка подкрепа в Съвета за сигурност. Федерацията най-вероятно ще наложи вето. На следващото гласуване на 4 октомври петте постоянни членки на Съвета за сигурност, които имат право на вето, могат да блокират всяка кандидатура, като променят динамиката на надпреварата, информира "Франс прес".
Русия от своя страна официално опроверга информациите,
че съвместно с Германия е договорила издигането на Кристалина Георгиева.
Берлин пък обвини Москва, че твърдението ѝ, че канцлерът Ангела Меркел се опитала да окаже натиск върху България да избере нов кандидат в надпреварата за мястото на Бан Ки Мун, не отговаря на истината. Говорителят на германското външно министерство Мартин Шефер каза, че руски официален представител е „разпространил информация, която обективно не е вярна”, окачествявайки това като „неприятелски” жест.
"Мислите ли че е правилно, човек, който се издирва, който трябва да подлежи на правосъдие,
който е ощетил държавата доказано, трябва да дава такива оценки?, попита вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова за интервюто на Цветан Василев, дадено преди дни.
Малко след това депутатът от ДПС Делян Пеевски, когото Василев обвини, че му е поискал 250 млн. евро подкупи и акции, му отговори, че банкерът обслужва кръга Капитал и ДСБ. Самият Пеевски рядко дава изявления и то основно писмено.
"Защо трябва да вярваме на този човек, който излъга толкова много българи. Нека заповяда господин Василев в прокуратурата", посочи Румяна Бъчварова, подчертавайки, че тя не го познава и продължи:
"Моментът е точно подбран - в предизборната кампания".
Бъчварова коментира и темата с бежанската вълна и това доколко опасна е тя за България.
„Резултатите показват, че граничарите ни са добре обучени и трябва да им имаме доверие. Усилията, които полагат, са неимоверни. Мъчно ми е, че понякога това се използва за политически спекулации”, каза вътрешният министър.
Според нея ГЕРБ не са водили разговори с ДПС за евентуална подкрепа на кандидат-президентската им номинация.
„При ДПС обикновено такива неща се случват преди втори тур”, коментира Бъчварова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!