П арламентът ще обсъжда два проекта на декларации - на председателя на парламента Михаил Миков, свързана с "ескалацията на напрежение въз основа на етническа, религиозна и политическа основа", и на "Атака", с която се осъжда изказването на Хюсеин Хафъзов (ДПС) на 14 февруари.
Това решиха депутатите в началото на днешното заседание, след като в петък и понеделник пленарните заседания се провалиха заради липса на кворум след разправии между ДПС и "Атака".
"Атака" внесе проект за декларация вчера по повод на изявление на Хафъзов по време на дискусията по текст от новия Изборен кодекс, свързан с езика, на който се води предизборната кампания.
Председателят на Народното събрание Михаил Миков е предложил втори проект на декларация във връзка с ескалацията на напрежение въз основа на етническа, религиозна и политическа основа.
Документът ще бъде внесен след консултации с всички парламентарни групи, обясни заместник-председателят на парламента Мая Манолова. Обсъждането на двете декларации ще е в 15 ч. днес.
За извънредното заседание в пленарната зала се регистрираха 127 народни представители. Не участваха депутатите от ГЕРБ, които влязоха в залата след откриване на заседанието.
Парламентът продължава работата си с второто четене на текстове от новия Изборен кодекс.
Вчера заседанието на Народното събрание се провали поради липса на кворум, след като депутатите отказаха да обсъждат декларацията на "Атака", а нейните депутати напуснаха пленарната зала, последвани от народнит6е поредставители на ГЕРБ.
По-рано днес в ефира на БНР "Преди всички" депутатите Хамид Хамид от ДПС и Георги Кадиев от "Коалиция за България" коментираха изказването на Хюсеин Хафъзов по време на споровете за майчиния език в предизборна кампания и работата на Народното събрание.
"Не съм изненадан от позицията на Хюсеин Хафъзов. Това, което той каза, не е нещо по-различно от принципите на ДПС да се борим за свободата и правата на нашите избиратели", заяви Хамид Хамид. Според него половината народни представители в залата не са чули изказването на Хафъзов и са реагирали първосигнално.
В изказването му има нещо обидно и това е името на Осман Калъч, смята Георги Кадиев. "Той е осъден на смърт за шпионаж и е заменен за български шпионин в Турция. Аз не мисля, че български народен представител може да се изправи в парламента и да каже "Аз ще следвам пътя на Осман Калъч"", заяви Кадиев.
За агитацията на чужд език Георги Кадиев обясни, че е проучил практиката в доста държави относно агитацията при предизборна кампания и не е открил текст, който да казва на какъв език да се води агитацията, или категорично се посочва това да става на официалния език.
"Какво лошо има, когато се съберат 50-100 души на един площад, те да ползват майчиния си език. Проблемът е в това, че гарантирани права от Конституцията не могат да бъдат упражнявани заради законодателни техники", коментира Хамид.
Той коментира още, че не може един текст от един закон да събори правителството. "Не може това да е единствената опора на парламентарна позиция за подкрепа на едно правителство", заяви още той и каза, че според него Народното събрание може да работи и няма основание за нови избори въпреки постоянните проблеми с кворума.
Георги Кадиев обаче заяви, че доста депутати си задават въпроса "има ли смисъл да продължаваме този начин на работа“.
"Очевидно никой не може да предвиди поведението на "Атака" и дали ще влязат в залата, или не, съответно и дали ще има заседание. Аз не мисля, че българските граждани ни плащат заплатите, за да научават, че сме прекъснали заседанието в 11 часа. Това положение да броим гласовете всяка сутрин, няма да издържи дълго. Или трябва да се седне и да се каже - даваме някакъв срок, една година или повече и оставяме правителството да свърши някаква работа, или по-добре наистина да отиваме на нови избори", заяви Кадиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!