П арламентарната правна комисия заседава извънредно, след като в пленарна зала депутатите се скараха за появата на допълнителния доклад за промените в Изборния кодекс. Той е бил приет на предходно заседание на Комисията, чиято легитимност депутатите от опозицията оспориха, предаде Агенция „Фокус”. ДПС напусна парламента след вота.
„Има драма има и тя е много голяма и е крайно време да се изрече. Днешният Велики четвъртък е най-грозният ден в 26-годипната демократична история на България, защото демократичният български парламент днес става заложник на едно откровено фашистко изстъпление”, каза по време на дебатите в парламента Лютфи Местан. „Всички съучастници в това фашистко изстъпление ще бъдат проявени, защото в нарушение на конституцията, редица международни договори дискриминирате огромен брой български граждани. Това е фашизъм в действие”.
„Дори и т. нар. десни демократи не са удовлетворени от факта, че в Западна Европа ще могат да се разкрият секции и така угодно да премълчат дискриминирането на български граждани от САЩ, Канада, Турция и други държави, които не са членки на ЕС”, продължи Местан.
„Любопитно ми е каква ще е позицията на останалите демократични партии. Обвинявате съседна държава в намеса на вътрешните работи и това няма как трайно да не влоши отношенията ни”, подчерта лидерът на ДОСТ.
Избирателни секции в чужбина ще се откриват и извън посолства и консулства. Това стана факт с приетите на второ четене промени в Изборния кодекс.
Промените прокрадват две изключения за първоначалния текст на закона, който гласеше, че избирателни секции извън страната се образуват в дипломатическо или консулско представителство.
Първото изключение предвижда в населените места на държави членки на Европейския съюз (ЕС), в които няма дипломатическо или консулско представителство, да се образуват избирателни секции при наличието на не по-малко от 100 избиратели, подали заявление за гласуване.
Другото изключение се отнася за секциите в държави извън ЕС. Вече с решение на ЦИК, по предложение на МВнР ще се образува една избирателна секция в населено място с население над 1 млн. жители на държава, която не е членка на ЕС, в което няма дипломатическо или консулско представителство.
Избирателна секция ще се образува още при наличие на не по-малко 100 избиратели подали заявление, в което за заявили желанието си да гласуват.
След настояване от ГЕРБ депутатите приеха да остане старото положение за провеждане на национален референдум заедно с национални избори.
Днешното гласуване на промените в изборния закон на второ четене започна с фалстарт.
Малко след фактическото гласуване в пленарна зала беше поискана почивка, по време на която управляващите се съвещаваха по спорните текстове по Изборния кодекс.
Не стана ясно, обаче, дали те провеждат среща при председателя на парламента Цецка Цачева заедно с представители на ПГ на ГЕРБ, ПГ на ПФ, ПГ на АБВ и ПГ на РБ или провеждат заседание на правна комисия.
Реалната суматоха настана, когато председателят на Комисията по правни въпроси Данаил Кирилов предложи
допълнителен доклад
за гласуване на изборните текстове, заверен от Правна комисия. Така стана ясно, че реално заседание на правна комисия е имало, на което е изготвен нов допълнителен доклад с нови промени в Изборния кодекс, отнасящи се до образуването на секции в чужбина.
Вследствие на това депутатите от опозицията „скочиха” на предложението да се гласуват текстове от Изборния кодекс по нов доклад, който е приет на Правна комисия. Депутатите Четин Казак от ДПС и Филип Попов от БСП обясниха, че те не са присъствали на заседание на комисията, чиито членове са и те самите.
Председателят на Правна комисия Данаил Кирилов обясни от трибуната, че
не е имало заседание на комисията.
„Не е имало заседание на правна комисия. Докладът в този вид е изготвен за ваше удобство, редакциите са за яснота”, каза Кирилов в обяснение.
В крайна сметка, отново беше поискана почивка за доизясняване на текстовете. Данаил Кирил заяви, че кани депутатите на заседание на правна комисия по време на почивката. Така под претекст, че са настъпили безредици в залата, Цецка Цачева обяви 30-минутна почивка.
Преди седмица в Народното събрание бяха приети на второ четене промени в Изборния кодекс, които регламентираха задължителния вот. Имаше идея тези, които не гласуват да бъдат глобявани, но това отпадна. Заговори се за дерегистрация от избирателните списъци, това предложение беше одобрено от управляващаа коалиция, но с промени - дерегистрацията ще се прилага, ако гласоподавателят не е изразил вота си на два последователни национални избора от един вид.
Пак преди седмица депутатите решиха и референдумът и президентските избори да не са в един и същи ден. Това решение също претърпя промени, след като управляващите решиха, че допитванията до народа трябва да бъдат насрочвани от президента. Предизборната кампания няма да бъде по-кратка, но пък в бюлетината вече ще има квадраче "Не гласуван за никого".
Възможността предизборнаа кампания да се води на чужд език беше окончателно отхвърлена от народните представители. Предстои днес депутатите да решат окончателно по друга важна и спорна тема в изборните правила - гласуването в чужбина. Към момента промените гласят, че българите в чужбина ще гласуват само в консулства и посолства, но срещу това имаше протести.
Засега идея имат само от Реформаторския блок, които предлагат да се гласува в консулства и посолства, но и да могат да се правят и изключения и по предложение на Министерския съвет да могат да се откриват до 50 секции в една държава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!