Р азводът Пеевски - Василев има пряко отношение към политическия театър, защото този олигархически кръг взе властта преди година и направи правителството. Това заяви Татяна Дончева от "Движение 21" в предаването "Здравей, България" на Нова ТВ.
"Разводът беше свързан с това всеки да си вземе някакви фирми, които може би са общодоговаряни.
Част от фирмите се оказаха на Цветан Василев, но с мениджмънт, назначен от Пеевски. А той успя да преметне Василев по трасето, прибирайки фирмите му", категорична бе тя.
По думите на Дончева дългът на Пеевски-Доган към Корпоративна търговска банка възлиза на сума близо до 300 млн. лв.
"За да не плащат тези пари и заради още няколко фирми, те направиха този екшън с банката", категорична бе Дончева. Според нея КТБ имала дългове и към руската банка ВТБ, като допълни, че "всичко опира и до източници с руско участие в България".
Дончева коментира и действията на БНБ спрямо КТБ и фактът, че банката бе поставена под специален надзор.
Според нея Централната банка не е постъпила много смело и навременно.
"Затова ситуацията сега трябва да се овладее, за да се успокоят хората. Точно затова задача номер едно на правителството и БНБ е да овладее тази ситуация", на мнение е Дончева.
"Цацаров е главен прокурор не, за да решава преписки. Той трябва да е наясно, че като кажат, че има опасност за финансовата стабилност на страната, това може би не са празни приказки”, категорична бе Дончева. "Ролята на прокуратурата не може да бъде само в тази седмица", допълни тя.
Лидерът на "Движение 21" насочи вниманието и към "Булгартабак", който според нея е ключов проблем.
Тя описа схема за прокурорски натиск срещу членове на Комисията за финансов надзор (КФН) в полза на Делян Пеевски с цел овладяване на "Булгартабак".
Дончева припомни скандала между председателя на КФН Стоян Мавродиев и неговите заместници, възникнал около преместването на комисията в нова сграда през миналото лято. Тогава Мавродиев сезира прокуратурата, че колегите му го клеветят, но обвинението отказа да разследва случая още през септември миналата година.
През последните два-три месеца обаче, градската прокуратура отменила отказа и наредила на МВР да провери част от заместниците на Мавродиев за вредителство - престъпление, което Дончева, в качеството си на юрист, сравни по тежест с шпионажа и престъпленията срещу държавата.
Според нея това се прави, за да се окаже натиск на комисията, която не би трябвало да даде разрешение за продажбата на "Булгартабак". "Ще проверяват заместниците му, а единият от тях ще проверява и решава за "Булгартабак".
Как да го решава?", попита тя.
През март собственик стана регистрираното в Лихтенщайн Livero Establishment, зад което стои неизвестно физическо лице, а според Дончева това най-вероятно е Делян Пеевски. Новият собственик не е отправил задължителното търговско предложение към миноритарните акционери и според Дончева това дава повод на регулатора да се намеси.
Уважаеми читатели, за 3 дни ограничихме коментарите към статиите на основание Чл.152 „а” от Закона за кредитните институции. След като отново отворихме възможност за Вашите коментари, Ви молим да се въздържате от разпространяване на невярна информация или обстоятелства за банка, с което се уронват доброто име на банката и доверието към нея.
Екипът на сайта си запазва правото да премахва коментари, които счете, че нарушават законовите предписания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!