Д окладът на временната анкетна комисия за ползването на "Авиоотряд 28" и въздухоплавателни средства на Министерството на отбраната за периода август 2009 - март 2013 г. бе приет от Народното събрание и ще бъде изпратен на главния прокурор по компетентност за наказателно-правна преценка.
Документът беше приет с гласовете на 100 депутати от "Коалиция за България", ДПС и "Атака", "против" бяха 80 народни представители - 79 от ГЕРБ и един от ДПС.
Председателят на анкетната комисия Венцислав Лаков информира, че изпълнените от авиоотряда полети за проучвания период са 443. С въздухоплавателните средства на правителствения авиотряд президентът е летял 75 пъти, вицепрезидентът - 6, председателят на НС - 24 пъти.
Полетите на премиера Бойко Борисов са 267 за над 1,663 млн. лв., летял е 366 дни, каза Лаков. За нуждите на министерства и ведомства са били извършени 71 полета за над 444 хил. лева.
Полетите с търговска цел, за които е платено, но са в нарушение на закона, защото авиотрядът няма такова право, са 9 (според справка от авиоотряда) и 124 по данни на РВД.
Венцислав Лаков добави, че не трябва да се пропуска и съсипването на материалната част и припомни, че наскоро сегашното правителство е платило близо 2 млн лв. за ремонт на фалкона. Работата на комисията беше успешна, защото извади наяве недъзите в законодателството, е оценката на председателя й.
Между институциите, които организират полетите на властта, цари пълен хаос, а документи за полетите не се пазят.
Това е един от основните изводи в доклада на временната анкетна комисия към Народното събрание, която проучва ползването на правителствения "Авиоотряд 28" и въздухоплавателни средства на Министерството на отбраната не за цели на въоръжените сили за периода август 2009-март 2013.
Разходи за над 34 млн. лв. (колкото е издръжката му) е направил Авиоотряд 28 за периода от август 2009 до март 2013 г.
При използване на въздухоплавателните средства са изпращани и наземни дублиращи екипи на НСО, които е трябвало да посрещнат ВИП лицата на борда. Комисията обаче не е успяла да сметне колко пари са похарчени за това.
Има 67 полета със военни самолети и хеликоптери за над 800 хил. лв. - разходи главно за гориво. Много от полетите са извършени без списъци с лицата на борда, най-вече по вътрешни дестинации.
Комисията е констатирала, че за 144 полета на Борисов няма никаква документация кой го е придружавал. Като информация за пътниците е посочено „министър-председателят и придружаващите го лица".
По време на дебата се разменяха вече характерните за депутатите обидни квалификации и забележки
Антон Кутев от БСП каза, че не се знаело дали на борда на правителствения самолет не са пътували хора с криминално минало или "леки жени с тежки пороци".
Бившият транспорен министър Ивайло Московски отговори с думите, че "по-добре да са присъствали леки жени с тежки пороци, отколкото като по ваше време - леки мъже с тежки пороци".
Бившият културен министър Вежди Рашидов обяви, че се срамува от колегите си, защото не обсъждат истински важните за хората проблеми - бежанците и студентските протести. "Ти дори не си бил камериерка на Доган, когато аз го хранех с шкембе чорба", изстреля малко след това Рашидов по адрес на депутат от ДПС, докато го репликираше от място.
Нужни са законови мерки, за да няма безконтролно изразходване на средства и Авиоотряд 28 да не се използва като авиотакси за прищявки на хора, смятат депутатуте от комисията.
В изложението си Лаков подчерта, че бившият премиер Бойко Борисов, който като такъв е и принципал на Авиоотряда, не е приел и двете покани на комисията да обясни как са били използвани държавните въздухоплавателни средства.
Сред най-ярките нарушения, установени от анкетната комисия, са полети по нареждане на премиера с търговска цел. Авиоотрядът няма право да извършва такива полети, превозвани са футболни и волейболни отбори - "Бистришките тигри", "Чавдар" - Етрополе, както и за заснемане на филм, за наблюдение на телето Бойко, подарено на тогавашния министър-председател, изброи Лаков.
Комисията е изчислила, че тези търговски полети са за над 800 хил. лв., което е щета за бюджета, защото при извършването им не се начислява печалба, плаща се основно само гориво. Сред фрапиращите констатации на комисията, по думите на председателя й, са и че въздухоплавателни средства на ВВС са използвани с предизборни цели.
Така например на 27 октомври 2011 г. "Кугър" е летял по маршрут Асеновград-Пловдив-Плевен, на борда са били Бойко Борисов, Ивайло Московски (министър на транспорта тогава) и Христо Стоичков.
От справка в интернет излиза, посочи Венцислав Лаков, че Борисов е на предизборно събрание първо в Пловдив, а следобед в Плевен и за целта се използва военен хеликоптер.
В много от случаите няма никакви мотиви и не е ясно с каква цел са използвани военните и цивилни средства на Авиоотряд 28, отчете председателят на комисията. Проучването е установило, че
през лятото изключително натоварена е била дестинацията София - Варна, София -Бургас, предимно с министър-председателя на борда.
Според справка формално са се откривали детски градини и площадки, уточни Венцислав Лаков. Според него обаче става дума за "ходене на плаж". Имало и редица полети до "екзотични дестинации" като ловни стопанства, без да е ясно каква е била целесъобразността им.
Йордан Цонев допълни, че не е приумица на управляващото мнозинство да създаде тази комисия, а обществените очаквания, дебатите как и по какъв начин и регламент се използва "Авиоотряд 28".
Ивайло Московски пък огласи екзотични дестинации, по които са летели с правителствения авиоотряд от тройната коалиция - Бахрейн, Аржентина, Бразилия, Сингапур.От 2000 г. е практика авиоотрядът да се ползва от различни ведомства, освен президентството, Министерския съвет, парламента, отбеляза той и уточни, че и тогава са транспортирани "федерации, отбори, волейболисти, шахматисти". Колегата му Цветомир Михов съобщи, че сегашният вицепремиер Зинаида Златанова в проучвания период няколко пъти е пътувала с авиоотряда.
От ГЕРБ категорично отрекоха констатациите за полети с предизборни цели.
Владислав Горанов добави, че ГЕРБ предлага машините и авиоотрядът да преминат към Министерството на отбраната.
Цветан Цветанов припомни, че в края на мандата на правителството на БСП, ДПС и НДСВ се били купени два аеърбъса - втора употреба, за по 44 млн. долара. Кабинетът "Борисов" върна единия самолет и плати неустойка 10 млн. долара, но спести 34 млн. долара, аргументира се Цветанов и попита колко струва на данъкоплатеца анкетната комисия.
Разходите за комисията са по-малко, отколкото е струвал един полет на правителствения самолет, защити колегите си Волен Сидеров ("Атака"). Освен злоупотреба с власт, има злоупотреба с държавни средства при бившето управление, заяви той. "Атака" направи така, че да има парламент, да има разкрития, констатира лидерът на националистите.
Рамадан Аталай (ДПС) добави, че е добре и важно да се направи "Бяла книга" за управлението на ГЕРБ, а не да се раздава книгата на Сугарев. Жельо Бойчев от "Коалиция за България" заключи, че правителственият авиоотряд е управляван с устни разпореждания и по телефона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!