Н ародните представители не са компетентни и нямат правомощия да извършват разследвания, коментира днес в "Здравей, България" по Нова ТВ поведението на Волен Сиредов от последната седмица Татяна Дончева (след 7-ата минута).
Един депутат може, разбира се, да прави проучване, да състави анкетна комисия в парламента, да направи темата обществено достояние, както това правят разследващите журналисти, съгласи се с нея и Екатерина Михайлова.
Темата за имунитета не е нова, като част от въпроса е решен конституционно, а друга е на законово ниво, отбеляза тя.
По думите й по начало у нас магистрати и депутати са били с имунитет, но след поправка първите са останали само с функционален имунитет (в рамките на служебните задължения).
Този имунитет се появява през 70-те, възприет е от съветската правна школа,
но нормалното е магистратите да нямат такъв, отбеляза Михайлова.
Депутатите пък са с по-широк имунитет - по думите й доста по-широк, в сравнение с другите европейски страни. Според Михайлова е редно той да остане в областта на "неотговорността", но не и на "неприкосновеността".
Тя уточни, че първото касае говоренето, политическите действия, гласуването по време на политическата дейност в парламента. т.е. пази от политическа репресия, а второто е доста разширено и изглежда неясно понятие.
По думите й третият случай на имунитет - в избирателния кодекс, е съвсем разширен и пази всички, които се кандидатират.
"Широкият имунитет даде самочувствие през годините на доста хора с позиции
и те се сметнаха за недосегаеми. Виждала съм в годините свои колеги, които си слагат знака на Народното събрание в колата и шофьорските книжки, смятайки че няма да ги санкционират за нарушения на пътя, а така създават и притеснения у органите на реда".
Според Татяна Дончева уредбата е прилична, но проблемът е в манталитета на депутатите, както и донякъде в гражданите.
Възможно ли е депутат да счита, че може да се държи по всякакъв начин и демонстрира недосегаемост, попита реторично тя.
По думите й в света този въпрос не се решава толкова законодателно, колкото чрез избора.
"В момента, който властимащ влезе в скандал, той подава оставка или бива скриван за определено време от политическия живот. За да има рецидиви на такова поведение у нас, това означава, че тук има поносимост и приемане от страна на гражданите и гласоподавателите", смята тя.
По думите й изглежда не достатъчно хора у нас имат неприязън към подобно поведение
и го допускат като нещо нормално, като част от обществото даже го поощрява.
Екатерина Михайлова посъветва всички да използват преференцията, когато гласуват, за да ограничават достъпа на хора с неприемливо поведение и укоримо минало до властта. Тя призова хората да гласуват и с "да" на референдума за електронното гласуване.
Вижте още от коментарите им във видеото, както и прочетете и вижте тази част от тях, която се отнасяше до стрелбата край българо-турската ни граница.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!