П арламентът отхвърли след четиричасови дебати и двата законопроекта, целящи отпадане на пълната забрана за тютюнопушенето. Около сградата на Народното събрание имаше група протестиращи срещу отмяната на пълната забрана за тютюнопушене.
В двата проекта - на БСП и на "Атака", се предлагаше да се разреши при различен режим пушенето в закрити помещения, но това да не важи за административни сгради, детски градини, училища, болници, театри и др.".
Срещу промените в режима, внесени от Волен Сидеров от "Атака", бяха 107 народни представители, 64 ги подкрепиха, а 17 се въздържаха. Законопроектът на Спас Панчев от "Коалиция за България" получи 76 гласа "за", 106 - против и 8 въздържали се.
От левицата и ДПС гласуваха по съвест, групата на ГЕРБ беше монолитна - "против"
частичното отпадане на забраната, "Атака" подкрепи либерализацията на режима.
Комисията по здравеопазване се обяви срещу отмяната на забраната, на противоположно становище беше икономическата комисия, която одобрява мярката.
Проектът на Спас Панчев предвиждаше да се допуска цигарен дим в обособени помещения в ресторантите, а в игралните зали и в казината и заведенията с изцяло нощен режим на работа да се пуши без необходимостта от обособяване на самостоятелни помещения. Трябваше да се допускат цигари и на стадионите, и в специални стаи на летищата.
В проекта на Волен Сидеров от "Атака" стадионите не бяха сред местата, където се връща тютюнопушенето. Местата, в които то щеше се допуска по изключение, са: залите за консумация в дискотеки, ресторанти, питейни заведения, бистра, кафенета, кафе-аперитиви и барове, както и в самостоятелни помещения в сградите на летищата.
Министърът на здравеопазването Таня Андреева се обяви категорично против отпадането на забраната.
Голяма крачка назад е връщането на тютюнопушенето, това дискредитира ценностите ни,
заяви от парламентарната трибуна Тунчер Кърджалиев от ПГ на ДПС. Той говори за егоистичните подбуди на засегнати от забраната политици, които искат пълен комфорт за пушачите. Моята позиция е - няма икономически аргументи в модерния свят, които да доминират над здравната целесъобразност и цената на човешкия живот, категоричен бе Кърджалиев.
Към 2030 г. при пет от десет смъртни случаи причината ще е именно тютюнопушенето, цитира той прогнози на анализатори. А пасивният пушач също търпи поражения - установено е, че 89% от дима от цигарата не минава през филтъра, а е странична димна струя, която съдържа 50% повече амоняк, висок процент катрани, канцерогени и др. Непушачът е длъжен да поеме този дим, както и димът, който пушачът изпуска при пушене, коментира Кърджалиев. Бих запалил и аз цигара, но когато има присъствие на деца, бих се възпротивил, а ако са моите деца бих им забранил да влизат в такова помещение, посочи той. Според депутата промените в закона са злоупотреба с толерантността.
Либерализацията на пълната забрана за тютюнопушене е крачка назад, а позицията на нашата ПГ е известна, заяви и депутатът от ГЕРБ Стефани Михайлова. Твърди се, че пълната забрана вреди на ресторантьорския бизнес, но няма твърди аргументи за това, продължи тя. Според Михайлова
в дългосрочен план забраната няма негативно отражение върху бизнеса.
Целта на забраната е осигуряване на среда без тютюнев дим и опазване на здравето на клиентите на заведенията. Ще бъде престъпление сега да се връщаме назад, а ако отменим тези разпоредби в закона създаваме лоша практика като законодатели. Либерализацията ще нанесе непоправими щети, защото обществото няма да погледне сериозно на това, добави тя. 73 000 души се включиха в Интернет в петицията "Не на тютюневия дим", а повече от половината българи са "за" продължаване на забраната за пушене, смята Михайлова. Ползите за здравето от забраната имат много по-голям ефект от частичната й отмяна, посочи Михайлова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!