Д ебатите по промените в Закона за защита от дискриминация рязко свалиха нивото на парламентарната реч в пленарната зала, съобщи Dariknews.bg.
Народният представител от "Aтака" Павел Шопов се обяви против промените, които синхронизират европейските правила с българските и гарантират по-висока защита от дискриминация, в това число и на сексуална основа.
"Ние се занимаваме в залата с този грандиозен проблем, защото такава била директивата. От Брюксел ни нареждат по телефона също като „Ало, ало, Москва - слушаме", „Ало, ало, Брюксел - слушаме", слушаме и изпълняваме - и то в българското общество, което е силно консервативно и против тези неща.
Как да ги наричам, не знам, да не обидя някого. Стигаме го големия въпрос на великия Ботев: Кой си ти? Звяр, мъж, жена или хермафродит, страшен проблем на фона всички други. Самият Ботев, може би, от тук нататък с това свое велико изречение би бил под ударите на Закона, същия този закон, който приемаме. Такива, казвате, са евроатлантическите ценности.
И ние, няма как, евроатлантическите ценности са да бъдем двойни, може би тройни - лесбийки, педерасти - това са евроатлантическите ценности", коментира от парламентарната трибуна народният представител от „Атака" Павел Шопов.
Депутатите създадоха прецедент, като не приеха дори и името на Закона за защита от дискриминацията на второ четене
"Няма заглавие – няма закон. Не можем да продължим по текстовете и трябва да прекратим гласуването. Създава се хаос какво става със закона по-нататък. В заглавието се състои общата философия на закона. Как да гласуваме текстове, когато липсва този основен атрибут на закона – неговото заглавие", попита Шопов и призова приемането на закона да се прекрати. Предложението беше прието от депутатите.
Законопроектът е свързан с прилагането на принципа на равните възможности и равното третиране на мъжете и жените в областта на заетостта и професиите (преработена) по отношение на гарантирането на защитата срещу дискриминация при промяна на пола и прехвърлянето на тежестта на доказване в случаи на дискриминация.
В закона са посочени признаците, по които не се допуска дискриминация, и всяка проява на неравнопоставеност, включително по признак „пол”, попада в приложното поле на закона.
Предлага се нова разпоредба, която регламентира, че признакът „пол” включва и случаите на промяна на пола.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!