Две от публикациите, които депутатът от ГЕРБ д-р Лъчезар Иванов е представил за конкурса за доцент в МУ-София, не са негово дело. Техен автор е проф. Любомир Иванов, бивш директор на Националния център по опазване на общественото здраве, сега съветник по здравните въпроси към КНСБ.
Това съобщи Zdrave.net като се позова на самия проф. Иванов.
Най-вероятно съвпадение на имената е позволило статиите да бъдат представени като трудове на д-р Лъчезар Иванов.
Според публикацията в Zdrave.net д-р Лъчезар Иванов е на път да стане доцент, но хора от академичните среди са алармирали, че единствената публикация в чуждестранно издание, представена от депутата, в действителност не е негова.
Става въпрос за публикация в гръцки сборник, която представя резултати от петгодишно проучване (2001-2005) за влиянието на факторите на климата върху сърдечносъдовите заболявания, а като автори са изброени Л.Иванов, Р. Чакърова, З. Спасова и Д.Филипов.
Статия за същото изследване на същия екип е публикувана още през 2009 г. в Българско списание за обществено здраве, специализирано издание на Националния център по опазване на общественото здраве. Първи автор на публикацията обаче е не депутатът д-р Лъчезар Иванов, а проф. Любомир Иванов, тогава директор на НЦООЗ.
"Идеята на тази тема я донесох аз от чужбина, когато в началото на 2000 г. започна да се говори за промените в климата, за влиянието им върху общественото здраве и т.н. Събрах хора, тогава доц. Чакърова беше републикански консултант по бедствени ситуации, другите двама са специалисти по медицинска география, и аз започнахме да работим по тази интересна тема. Много трудно събирахме данни", разказа сега проф. Иванов. Той е категоричен, че д-р Иванов няма нищо общо нито с изследването, нито с публикацията в гръцкия сборник.
"Разбира се, че не е Лъчезар, трябва да се чете Любомир Иванов, само че името ми е съкратено", обяснява професорът.
Нещо повече - в резюметата, публикувани на сайта на МУ-София във връзка с конкурса за доцент, проф. Любомир Иванов открил още една статия, чийто автор в действителност е той. Този път става въпрос за публикация в специализираното издание "Здравна политика и мениджмънт", със заглавие "Здравеопазването в Република България - реалности, предизвикателства". В нея Л. Иванов е съавтор със С. Спиридонов и Христов Ж. (проф. Желязко Христов, тогава лидер на КНСБ - бел. ред.).
"Вече бях пенсиониран и като съветник по здравна политика в КНСБ изготвих един доклад на вече покойния президент, с който започнахме един дебат по трансформацията на здравната система", разказа проф. Иванов и допълни, че впоследствие докладът бил публикуван във въпросното издание.
Д-р Лъчезар Иванов няма нищо общо нито с КНСБ, нито с НЦООЗ, категоричен е проф. Любомир Иванов.
"Днес съм издал заповед за създаването на комисия от 3 души,
която е различна от комисията, разглеждала документите при кандидатстването, и съм дал срок от 14 дни да разгледат случая", обяви ректорът на Медицинския университет проф. Ваньо Митев, цитиран от в. "Сега".
Той е категоричен, че на първоначално обявената дата 19 юли защита няма да има, а конкурсът ще бъде преобявен при най-малкия пропуск в документацията.
Според Митев обаче вероятно става въпрос за техническа грешка. "Трябва да си пълен идиот, за да подадеш чужди статии като свои. Всеки, който си пусне името в най-големите търсачки за научни публикации, ще открие по няколко паразитни статии заради съвпадения на имена и инициали", твърди Митев.
Самият Лъчезар Иванов пък твърди пред вестника, че
вероятно е жертва на злонамереност в случая
"Не съм предоставял подобни публикации на журито. Аз самият вече се обадих във факултета и поисках да се провери дали става дума за техническа грешка, или има нещо тенденциозно спрямо мен", обяснил Лъчезар Иванов пред "Сега". Той твърди, че е дал 26 научни публикации, като на всички е автор, и не е плагиатствал от професор Иванов, на когото вече се бил извинил.
Лъчезар Иванов, който беше депутат и в предишния парламент - избран от НДСВ, но по-късно преминал към ГЕРБ, не за първи път попада в скандал.
Миналата година независимата комисия за конфликт на интереси проверява твърденията, че е получил, докато е бил председател на парламентарната здравна комисия, 131 хил. лв. под формата на консултантски хонорари от застрахователното дружество "Евроинс" и охранителната фирма "Секюрити група алфа". Съмненията за конфликт на интереси бяха заради факта, че "Евроинс" е част от холдинг, който извършва и дейности по здравното осигуряване, но заключението на комисията бе, че няма конфликт на интереси.
Името му бе намесено и в скандал заради пътуване, заедно с бившия здравен министър Божидар Нанев, до САЩ на разноски на две неправителствени организации, свързани с компания за биологични транспланти.
На Иванов му се наложи да се откаже от постовете си като шеф на здравната комисия в НС, зам.-председател на парламента и председател на Софийската организация на ГЕРБ, след като се опита да спре репортаж на Нова телевизия, показващ охолния живот на негов приятел – митничар.
През декември 2010 г. Иванов отново успя да блесне, след като се оказа, че е част от групата народни представители, които напуснаха парламента в работно време заради обещани скъпи телефони.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!