К андидатът за президент на ГЕРБ Цецка Цачева води с 11 045 срещу 10 813 гласа пред подкрепения от ДПС Пламен Орешарски в Турция. Това показват данните на ЦИК при 95% преброени бюлетини.
Лидери и кандидати пуснаха гласа си с усмивка и пред камери - вижте как в галерията ни
Изглежда думите на лидера на ДОСТ Лютви Местан, който обяви, че партията му ще подкрепи Цачева не са били празно обещание. Възниква и въпросът до каква степен самото ДПС е застанало зад официално подкрепения от тях кандидат?
Какво стана с гласовете от Турция
Разцепление при реформаторите след изборната нощ
Референдумът влиза в парламента
Като цяло извън страната кандидат-президентската двойка Цецка Цачева и Пламен Манушев печели 24,58% срещу 16,58%, гласували за Румен Радев и Илияна Йотова.
Трети, с 13,33% остават Трайчо Трайков и Съби Събев. Пламен Орешарски и Данаил Папазов са четвърти с 12,61%, а Красимир Каракачанов и Явор Нотев - пети, с 11,39%. Общият брой на гласувалите български граждани в 71 държави е 106 312.
Според германският политолог Йохана Даймел изборните резултати са пореден удар върху правителството на Бойко Борисов.
Даймел коментира в интервю за „Дойче Веле“, че именно гласовете на турското малцинство могат да се окажат решаващи на балотажа между Цецка Цачева и подкрепения от БСП ген. Румен Радев.
„Ясно е, че Цачева и ГЕРБ ще търсят тази подкрепа при турското малцинство и сред избирателите в центъра и вдясно от центъра. Тоест - ДПС, което винаги носи стабилно количество гласове, ще бъде обект на ухажване както от страна на ГЕРБ, така и от страна на БСП. ГЕРБ обаче ще го прави по-безшумно”, смята Даймел.
Връзка между ГЕРБ и ДПС е възможна и по линия на избора на следващия български еврокомисар, който да замести напускащата Кристалина Георгиева. Според източници на „Медиапул” (Mediapool) с много големи шансове e Искра Михайлова, която е българският евродепутат на най-висока позиция в Европейския парламент – председател на Комисията по регионално развитие. Михайлова стана евродепутат с листата на ДПС/АЛДЕ, след като Делян Пеевски се отказа от мястото си. Тя засега е единствената кандидатура от предполагаемата „шортлиста” на Борисов, която не е свързана пряко или косвено с ГЕРБ.
Даймел обаче изразява съмнение, че ГЕРБ ще съумее да привлече избирателите на Реформаторския блок.
Ето защо управляващите ще се нуждаят и от подкрепата на националистите вдясно.
„През последните години партията на Борисов демонстрира, че няма проблеми с това взаимодействие“, припомня Даймел.
Според нея голямата подкрепа за Красимир Каракачанов и Веселин Марешки показа, че хората искат сигурност. „Те мечтаят за ясна житейска перспектива и по-добри социално-икономически условия на живот. Ето защо преди втория тур и двамата кандидати трябва да обърнат внимание на тези тревоги“, заяви политологът.
„Хората в България искат по-висок жизнен стандарт. А това е сериозен проблем, след като заплатите в страната са доста по-ниски от тези в съседни балкански държави“, отбелязва Даймел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!