Парламентът отмени решението си за избор на Венета Марковска за член на Конституционния съд и откри нова процедура за избор на конституционен съдия от квотата на Народното събрание.
За предложението за отмяна на решението на избора на Марковска поради неполагане на клетва и невстъпване в длъжност, гласуваха 139, а един се въздържа.
ДПС не участва в гласуването, а въздържалият се е от независимите депутати.
Отмяната на решението бе гласувана след изненадващ спор между шефката на правната комисия Искра Фидосова и председателя на парламента Цецка Цачева дали има нужда от отмяна на решението за избора на Марковска.
Няма вече казус "Венета Марковска", тя е подала молба за пенсиониране, смята Фидосова. Противоположно мнение изрази колежката й от ГЕРБ Цецка Цачева.
Тя обяви от трибуната, че в деловодството към днешна дата липсва волеизявление от Марковска, че тя няма воля да ползва правата си като конституционен съдия.
По думите на Цачева качеството на пенсионер не я възпрепятства да е член на Конституционния съд.
"Не можем, без да имаме нарочно решение като точка първа, че се отменя решението, с което е избрана Венета Марковска, да предприемаме каквото и да било по-нататък и да откриваме следваща процедура.
Почвата, на която сме стъпили в момента, е нездрава. Съвсем съзнателно се пазех от коментари, съзнавам институционалната криза в момента и безпрецедентния случай.
Така, както ни се предлага първото решение за откриване на нова процедура – защо? Можем ли в мотивите да напишем поради изявлението на депутата Дарин Матов, че Марковска ще се пенсионира и няма да участва?!", попита Цачева.
По време на дискусията Любен Корнезов посочи, че ПГ на Коалиция за България (КБ) няма да участва в гласуването на правилата за избор на нов конституционен съдия.
Той обяви, че изборът на конституционен съдия е предрешен с политически пазарлъци между ГЕРБ и част от ръководството на СДС. Корнезов посочи, че процедурните правила де факто са същите, както и при първия избор. Правилата са сред основните причини, забъркали скандала с Марковска.
Янаки Стоилов каза, че ако бъде направено предложение за отмяна на избора на Венета Марковска, парламентарната група на Коалиция за България ще го подкрепи. По думите му това е редно като правно действие.
"Смятаме за безпредметни процедурните правила за избор на конституционен съдия с оглед на актуалното развитие на ситуацията. Народното събрание стигна дотук, защото прие формално валидно решение, но без това решение да отговаря на конституционните изисквания за високите професионални и нравствени качества, които парламентът трябва да прецени внимателно и критично", добави Стоилов.
"Проблемът се задълбочи, министър-председателят, виждайки ситуацията, до която се е стигнало, започна да прави намеци и после недвусмислени призиви за оттегляне на избрания кандидат. Парламентът подмина без внимание първият сигнал от страна на ЕК, наложи се от името на комисията да има красноречиво предупреждение, че може да бъде изготвен нов междинен доклад в областта на правосъдието и вътрешните работи", заяви депутатът.
Той попита защо прокуратурата не е изпратила информацията в парламента, а е била изпратена със закъснение до президента.
Павел Шопов ("Атака") каза, че трябва първо да се отмени решението за избор на Марковска и едва след това да се избира нов. Целта на днешната процедура е овладяване на Конституционния съд от ГЕРБ, това е генералната репетиция за избора на нов главен прокурор, добави Шопов.
Според Екатерина Михайлова (Синята коалиция) трябва да се отмени решението, с което е избрана Марковска. По думите й органът, който трябва да реши проблема, е парламентът. Михайлова обясни, че заявлението за пенсиониране е подадено пред друг орган - ВСС, и засяга качеството и като магистрат, то няма отношение към избора й на конституционен съдия.
Колегата й Мартин Димитров заяви, че СДС действително има потенциал да излъчи добър кандидат за конституционен съдия. Трябва да има прозрачна, ясна и честна процедура, в която да бъдат предлагани колкото се може повече кандидати, между които да бъде избран най-добрият, каза Димитров. Не просто имаме проблем, не просто има скандал, ние сме в институционална криза, каза още синият лидер.
Независимият Димитър Чукарски посочи, че ще внесе изменение в Закона за Конституционния съд, с което да се премахне обвързаността между полагането на клетва и присъствието на председателя на НС, президента и председателите на ВАС и ВКС.
Колегата му Дарин Матов, който внесе кандидатурата на Марковска в НС, коментира, че в предложението за нови процедурни правила за избор на главен прокурор липсва изречението, че анонимни становища и сигнали не се разглеждат. Това означава ли, че при следващото изслушване и избор в парламента, ще се разиграе същият този цирк, който се разигра при избора на Венета Марковска, попита той.
Митхат Метин обяви, че ДПС няма да участва в нова процедура за избор на конституционен съдия.
На дебатите преди гласуването депутатът от Коалиция за България Михаил Миков заяви, че има криза на законността. "Каквото и да се решава в Народното събрание, то е само прикритие на решения, които се взимат на друго място. Това се доказва от дискусията за нов кандидат.
Тези процедури, с които се хвалите, идват да маскират дълбоката криза на законност в България, криза в прилагането на закона и уважение към него от министър-председателя. Криза, която в перспектива създава усещане у гражданите, че законът е валиден само за обикновените граждани", заяви Миков.
За откриването на нова процедура за избор гласуваха 110 депутати,
а четирима гласуваха въздържали се. Народните представители от Коалиция за България и ДПС не участваха в гласуването. Четиримата въздържали се бяха от "Атака".
КБ, СК, ДПС и "Атака" не участваха в приемането на решението за процедурните правила за новия избор.
Според правилата подаването на документи започва от 22 ноември и продължава до 30 ноември, обсъждането в правната комисия е определено за 12 декември.
Кандидатите ще бъдат представени по азбучен ред. Те се представят до 2 минути от депутат. Самите кандидати ще могат да се представят до 15 минути. Заседанието на правната комисия ще се излъчва пряко онлайн на сайта на НС.
На 19 декември ще бъде представянето на кандидатите в пленарна зала и избора на конституционен съдия от квотата на парламента.
И това заседание ще се излъчва пряко чрез сайта на Народното събрание. Гласуването в зала ще е явно чрез компютъризираната система на НС.
До момента единственото обсъждано име за конституционен съдия от квотата на НС, който да замени Марковска, е президентът Петър Стоянов, чиято номинация бе предложена от СДС. Той обаче все още не е решил дали ще приеме.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!