„Призоваваме президента на Турция Ердоган да подреди собствената си държава и по никакъв начин не приемаме изказванията му насочени към ревизията на съвременни граници”. Това каза пред журналисти министърът на външните работи в оставка Даниел Митов.
„Поредното възраждане на темата за ревизия на Лозанския договор* е изключително притеснително. Тя няма отношение към българските граници, но така или иначе в съвременния свят поставяне на границите като тема за разискване и ревизия е недопустимо”, добави Митов.
Ердоган: Как да мислим различно за Одрин и Кърджали
Ердоган пробуди османското минало, имал план
Ердоган посегна към Западна Тракия, Гърция реагира
Според него подобен тип ревизионистки геополитически изказвания ще ни доведат до войни, което никой не желае.
България може да има много сериозен проблем, ако турският президент Ердоган оспори Лозанския договор. Това пък заяви в интервю за „Дарик” историкът проф. Божидар Димитров.
„С Лозанския мирен договор границите на Турция и сега са такива, каквито Турция ги е установила тогава, в началото на 20-те години. Отказът от Лозанския договор означава, че Турция не е съгласна с днешните си граници. Това естествено засяга и България. Ердоган за мен, в светлината на изказванията му от последните няколко месеца, все повече си мисля, че губи реалността. Разговорно казано той не знае къде се намира и каква съпротива ще срещне. И то не толкова от нас, колкото от големите играчи - Русия, САЩ, Европейския съюз”, коментира историкът.
„Ако той предявява претенции към български територии, които са населени с етнически турци, то тези територии нямат пряка териториална връзка с Турция. Турско население има в Североизточна България - Търговище, Разград, Варна, Силистра, Русе и в Кърджалийски окръг. Ако той иска тези територии да ги присъедини към Република Турция, то задължително, за да има връзка с тях териториално, би трябвало да превземе и български области, в които няма турско население”, добави Димитров и подчерта: „Но аз не вярвам, че той ще се реши на военна инвазия, колкото и силна да е военна Турция”.
*Лозанският договор (24 юли 1923) е мирен договор подписан по време на Лозанската конференция, който анулира Севърския договор от 1920 г. между Османската империя и държавите победителки в Първата световна война.
По силата на Лозанския договор, Източна Тракия и гр. Смирна (днешен Измир) са присъдени на Турция. Черноморските проливи се демилитаризират и стават свободни за преминаване на търговски и военни кораби. Турция трябва да изплати дългове на османските народи.
Договорът определя границата между България и Турция, макар България да не е страна по него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!