„Тези 136 секции в Турция не представляват никаква опасност. В тях гласуват 60 000 български граждани. С техните гласове се избират четирима депутати. Те не могат да представляват някаква съществена опасност, дори да е вярна хипотезата на депутатите от Патриотичния фронт, коментира в „Здравей, България” по НоваТВ Димитър Иванов, който живее в Швейцария.
„В Швейцария имаме повече от 20% избирателна активност. Процесът с режима на лесно отваряне на секции в миналия Изборен кодекс би трябвало да продължи, за да може да се увеличава изборната активност в чужбина”, смята той.
Според него държавата трябва да привлече вместо 1,5-те милиона български емигранти с тяхното но-хау и финансови възможности.
Мариана Тосева също призова депутатите да се вслушат в писмото, което им изпратиха българските емигранти.
Разбраха ли се българите в чужбина с премиера по темата за Изборния кодекс
Валери Симеонов нарече протестиращи в чужбина "псевдосънародници"
Окончателно: гласувaнето вече е задължително
„Надяваме се чрез него народните представители да се вслушат в гласа на гражданите в чужбина. Аз лично останах с впечатление, че не си дадоха сметка какво всъщност беше решено. Това писмо е начин да се привлече тяхното внимание към негативните последствия за много хора. Другото, което се цели, е точно в този период след ветото, когато депутати имат възможността да преразгледат текстовете, да се наблегне върху факти и аргументи именно за негативния ефект”, обясни Тосева.
„Инструментът на участие в изборите е много важен и не може по някакви конюнктурни съображения България да се откаже от част от своето бъдеще. Да не забравяме, че 200 000 българчета са родени в чужбина през последните 10 години. Това е бъдещето на България”, смята Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!