К оалиция за България внесе проекта за нов Изборен кодекс (ИК) в Народното събрание. В него са включени голяма част от текстовете, изработени от Временната парламентарна комисия, част от тях са подобрени. Това заяви зам.-председателят на НС и председател на Временната комисия за изработването на ИК Мая Манолова.
Манолова изброи част от основните положения в проекта - въвеждане на машинно гласуване, методиката за разпределяне на мандатите, избирането на професионална изборна администрация.
В проекта са включени и всички важни предложения на гражданските организации. За първи път ще се гласува за личности чрез преференцията, прагът й е 7%, а бюлетината ще бъде интегрална и от КБ няма да отстъпят от нея. Изборните книжа ще се печатат в БНБ под контрола на Министерство на финансите.
Поетапно ще се въвежда активна регистрация и прецизиране на избирателните списъци. Осигурява се равнопоставеност между кандидатите в медийната кампания, предлага се наблюдателите и медиите да присъстват на абсолютно всички фази на изборния процес и да има пълна публичност и прозрачност на изборната администрация.
Ще се облекчи гласуването на гражданите в страната и в чужбина, заложени са правила за честни избори, с прегради пред фалшификациите и манипулациите, подчерта Манолова.
Остава изискването за уседналост, денят за размисъл също остава, посочи Манолова.
Задължителното гласуване може да бъде въведено след промени в Конституцията,
коментира тя. То изглежда лесен начин за решение на проблемите, но справка показва, че страните, които вече са го въвели, се отказват една по една от него, обясни Манолова.
Парламентарните групи могат да внесат своите проекти за Изборен кодекс до Коледа, за да може след Нова година да бъдат подложени на дебат и депутатите да вземат своето решение, каза зам.-председателката на Народното събрание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!