И кономическите показатели не дават никакво основание да се говори за финансови катаклизми, които са само в главите на пропагандаторите на ГЕРБ и служебното правителство, заяви на пресконференция проф.Румен Гечев от БСП.
Той и колегите му Георги Търновалийски и Петър Кънев от БСП остро разкритикуваха исканията на ГЕРБ и техния лидер за нови заеми в рамките на милиарди левове и бяха категорични, че икономическите показатели на страната по никакъв начин не предполагат необходимост от подобни нови външни дългове.
Алиосман Имамов от ДПС днес също коментира, че говоренето за нов дълг е чисто политическа пропаганда и опасен абсурд.
Румен Гечев даде пример с данните на НСИ за 2014 г., които показват, че по всички пера приходите са по-високи от тези за 2013 г., с изключение на тези в Митниците, които са с 50 млн. лв. по-малко. Една от причините според Гечев за по-малкото приходи в Агенция "Митници" е свързана с неудачи в избор на ръководство на агенцията. Други причини са намалението на цените на енергийните носители, проблемите в Украйна и свиването на търговския оборот на България с Украйна, процесите на дефлация.
Ние сме заложили 2% растеж на БВП за 2014 г., сега се движим около 1.5 - 1.6%, но винаги втората част на годината е била по-силна, отбеляза той. Според него има всички основания да се счита, че при добра мобилизация може да се достигне 2% растеж на БВП за тази година. Текущият растеж на българската икономика е малко над средния показател на ЕС, отбеляза Гечев.
В отговор на въпрос по повод коментар на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, Гечев заяви, че "икономическите данни на България не вещаят тежка зима, освен ако Борисов не е имал предвид някакви метеорологични предсказания". Гечев заяви, че правителството на Пламен Орешарски е оставило 8 млрд. лв. фискален резерв, с договорени от ЕК и в следващите седмици България трябва да получи около 700 млн. лв. осребряване на фактури, които сме направили като бюджетни разходи от българския бюджет.
"При 8 млрд. лв. фискален резерв изведнъж се говори за необходимост от държавен дълг в милиарди левове. Дали пък няма да се прави връзка между река Искър и
Суецкия канал?", попита той. Според него от ГЕРБ не са се отказали от финансова дестабилизация на държавата и затова се опитват да създават финансова паника.
Към момента не се налага тегленето на никакви заеми за България, подчерта Гечев. Той допълни, че можело да се наложи към края на годината, тъй като никой не знаел как ще се развие ситуацията с Украйна.
На фона на кризата на доверието в елита да говорим, че държавата е фалирала, ми се струва не най-удачната форма на предизборна игра, коментира Петър Кънев.
По думите на Георги Търновалийски от БСП към юли отчетите показват, че изпълнението на разходите е в размер на 55.3%, което било напълно в рамките на предвиденото в
държавния бюджет. Изпълнението на приходите е 54.3%.
Гледайки реално фактите ние не виждаме причина да се прави извод за финансов колапс, отбеляза той.
Не е работа на едно служебно правителство да се занимава с толкова важен елемент на финансовата стабилност, какъвто е държавният дълг,
просто е невъзможно без актуализация на Бюджета да се правят каквито и да е действия, насочени към поемане на нов държавен дълг, коментира за БНР Алиосман Имамов от ДПС.
"Управлението на дълга е една от основните задачи на Министерство на финансите. Аз съм убеден, че няма администрация, която да е пропуснала възможността да следи внимателно тези процеси. Запознах се с аргументите на г-н Горанов. Той твърди, че до януари на следващата година около 2,8 млрд. ще падежират и България трябва да ги плати. Убеден съм, че това ще бъде направено, както е предвидено в съответния план за управление на дълга, и няма да създаде условия за т.нар. от тях "фалит на държавата", каза Имамов.
Той добави, че парите, които ни трябват до края на годината, са предвидени в Бюджета, може би ще се наложи да бъде увеличен дефицитът, но с не повече от 3%. Това го спомена както министърът на сегашното правителство, така и в актуализацията, която ние подкрепихме в края на предходното правителство, която беше внесена в НС, но не беше обсъдена и приета. В тези рамки може Бюджетът да изкара до края на годината, смята Алиосман Имамов.
Нито една специализирана международна институция не споделя оценките за лошо финансово състояние на държавата, изтъкна той.
Имамов очаква ръст на БВП от около 1% за годината.
Кризата в КТБ засегна икономиката, защото блокира оборотни средства на бизнеса, допълни той. ДПС е готова да обсъди смяна на директора на БНБ каза още Имамов.
Според него не само НАП и Агенция "Митници" имат вина за недостига на пари в държавата. Приходите са били завишени още при приемането на Бюджета, други институции също са били демотивирани в работата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!