Д епутатите приеха правилника за организацията и дейността на Народното събрание след два дни дебати. Народните представители работиха върху документа повече от 20 часа.
В правилника на Народното събрание беше записано, че председателят на парламента може да отстрани за повече от едно, но не повече от три заседания, народен представител, който оскърбява Народното събрание, членовете на Министерския съвет, президента или вицепрезидента на републиката или други органи на държавна власт. До момента бяха предвидени подобни санкции само за обиди на президента и Народното събрание.
БСП се закани да атакува пред Конституционния съд въпросния текст.
Председателят на БСП Михаил Миков каза пред журналисти, че ще търсят подкрепа за атакуването на този текст пред КС от всички парламентарни групи, които смятат, че Конституцията и законът е над всичко. Ако не се съберат необходимите подписи, означава, че просто няма смисъл, коментира той.
По думите на Михаил Миков този текст връща България със сто години назад. Този текст е свързан с ограничаване свободата на словото на народния представител, гарантирана в Конституцията, където изрично е казано, че народният представител не носи наказателна отговорност за изказванията си в пленарна зала, посочи той. Според него при липсата на наказателна отговорност, е смешно да се прокарва дисциплинарна и административна.
Право на министрите е, когато се почувстват обидени, да потърсят правата си по съдебен ред, отбеляза лидерът на БСП. Председателят на парламента не посмя да съобщи резултата, даде свое тълкуване на правилника и оттук насетне заседанието продължава без кворум, ако няма друга проверка, която да го констатира, коментира още Михаил Миков.
По думите му това остава в стенограмите и липсата на 121 народни представители в зала ще бъде достатъчен повод да се оспорват оттук насетне приеманите текстове от правилника.
Мая Манолова посочи, че текстът за санкциониране на народни представители заради техните изказвания ще бъде отменен от КС поради липса на кворум в залата. Диктатурата се завръща в парламента под ботуша на ГЕРБ при асистенцията на трите присъдружни партии, които оформят новата четворна власт, обяви тя.
В правилника на парламента беше записано още, че когато поради липса на кворум заседанието на Народното събрание не бъде открито или бъде прекратено, на народните представители, отсъствали по неуважителни причини от заседанието, ще се прави удръжка, равна на две трети от дневното възнаграждение.
При приемането на финансовите правила беше решено Народното събрание да поема допълнителни разходи на народните представители, организирани в парламентарни групи, и на народните представители, нечленуващи в парламентарна група, в размер на две трети от основното месечно възнаграждение.
Допълнителните разходи на депутатите ще се облагат по реда на закона за корпоративното подоходно облагане,
приеха депутатите, след като гласуваха направеното в пленарна зала от Десислава Атанасова (ГЕРБ) предложение. Тези допълнителни пари ще се предоставят на парламентарните групи (ПГ) и на народните представители, нечленуващи в ПГ.
ПГ ще определят начина на разпределението на тези средства, отчитането и контрола. Парите ще се използват за заплащане на сътрудници, консултации, експертизи, помещения и други дейности, свързани с работата на народните представители в НС и изборните им райони.
Народните представители трябва да информират парламентарната група на всеки три месеца за изразходваните средства, които могат да бъдат обявявани и на страницата им в интернет.
Народните представители, нечленуващи в парламентарна група, ще трябва да обявяват на всеки три месеца на страницата си в интернет информация за изразходваните средства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!