БСП, ДПС и Атака искат оставка на цялото правителство
Сергей Станишев   
Източник: БГНЕС

"Българите са прави да протестират и да търсят справедливост, да защитават правата си. Ясно се вижда, че протестите от последната седмица по същество са насочени срещу мизерията, липсата на справедливост и социална защита от държавата".

Това каза пред БГНЕС лидерът на опозицията Сергей Станишев и допълни, че с бездействието си правителството показва своята неадекватност и неспособност да реши проблемите в страната.

"Хората са на улицата, повече от 100 хиляди протестираха днес, а премиерът мълчи в Македония, мълчат и министрите. След всичко, което стана днес в страната, България вече не е същата.

Вижда се ясно, че правителството и премиерът Борисов нямат нужния обществен кредит на доверие, за да овладеят ситуацията и да отговорят на очакванията на хората", заяви Станишев.

Той допълни, че не изключва възможността за предсрочни избори, защото "такава ситуация, в която няма доверие към властта и към държавата трябва да има политическо решение – това е единствено възможната развръзка".

Според Станишев най-вярното решение ще се постигне чрез гласа на хората, а това става на избори.

"На страната днес са й нужни институции, парламент, ползващи се с доверието на гражданите, за да направят промените в политиката на държавата и да отговорят на очакванията на хората."

Затова първата стъпка към решаването на проблемите на страната е оставка на кабинета. Ние ще настояваме за спешни консултации с политическите сили в България, за да бъдат те адекватни на очакванията на хората", заяви лидерът на БСП по повод масовите протести в страната срещу високите цени на тока.

"Днес хората сами поискаха оставката и на премиера и на правителството, защото разбират тяхната обвързаност, тяхната зависимост от монополите", заяви още Станишев.

"Все по-наяве излиза икономическата обвързаност на това правителство с тези електроразпределителни дружества. Едно от първите решения на това правителство през август 2009 г. бе да се даде без конкурс на EVN Горна Арда.

От медиите разбирам, че достатъчно близки хора на премиера са в ръководството на ЧЕЗ, тогава няма защо да се питаме защо не се осъществява ефективен контрол върху цените, каза още лидерът на БСП. Вместо да вземе решителни мерки срещу монополите, премиерът прави имитация на някакви действия в стил "тука има – тука нема", като назначава и уволнява шефове на ДКЕВР.

Днешното искане на оставката на назначената преди три дни от самия Борисов Юлиана Иванова, е поредното доказателство за неспособността му да се справи с проблемите или говори за неговата обвързаност с политиката за защита на монополите, която това правителство превърна в своя основна цел.

Правителство на г-н Борисов е взело в ръце всички икономически и финансови потоци в страната, но не може да реагира адекватно, защото неговите икономически интереси противоречат на интересите на хората", каза в заключение лидерът на опозицията.

"Атака" също поиска цялото правителство да подаде оставка,

защото не можело да се справи с "чуждите монополисти и колонизацията на страната". Това се посочва в позиция на партията, изпратена до медиите. Националистите искат "незабавно съставяне на кабинет на българския национален интерес, който да проведе честни и прозрачни избори и да предотврати фалшификация на народния вот от управляващите".

"Атака" поздравява стотиците хиляди българи, излезли днес на протест", заявяват от партията. Според тях във всички протести в днешния неделен ден ядро и движеща сила са били активисти и депутати от "Атака".

Лидерът на ДПС Лютви Местан призова от Кърджали правителството на Бойко Борисов да се оттегли

заради провалите си във всички посоки и сфери, а парламентарните избори да бъдат предсрочни, във втората половина на април т.г., предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.

След продължилата 3 часа среща с партийния актив на движението от цялата област, новият председател подчерта, че протестите срещу високите цени на тока вече са и срещу цялостната политика на управляващите.

Избухналото социално напрежение трябва да бъде овладяно с инструментите на демокрацията, а не с полицейщина, необходимо е незабавно да се спре с внушенията, че мюсюлманите в България са заплаха за националната сигурност, уточни Местан.

Според него, ако Борисов не си иде с мир, улицата ще стане неудържима, а последствията – пагубни за страната.

Най-голямото зло, което ГЕРБ причини на Родопите, е загърбването и неглижирането на проблемите на хората, както и провалът с договарянето на европейските средства по програмата за развитие на селските райони, посочи още лидерът на ДПС.

Съдията: - Подсъдимия, защо открадна кравата? - Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Георг Георгиев: Папа Франциск остави следа в сърцата и душите ни

Георг Георгиев: Папа Франциск остави следа в сърцата и душите ни

България Преди 12 минути

Външният министър е част от българската делегация, която присъства на погребението на Светия отец в Рим

<p>Росен Желязков пристигна във Ватикана</p>

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана

България Преди 46 минути

„Негово Светейшество папа Франциск беше истински приятел на България. Неговото морално лидерство и отдаденост на диалога ще бъдат запомнени от поколенията“, заяви премиерът Желязков

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Свят Преди 1 час

41-годишната жена е била намерена мъртва в дома си

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

Свят Преди 1 час

Министърът на външните работи Ван И заяви, че Пекин стои на страната на международните правила

<p>Пиян шофьор удари паркиран автомобил в Казанлък (СНИМКИ)</p>

С над 2 промила алкохол: Пиян шофьор удари паркиран автомобил в Казанлък

България Преди 1 час

Той е откаран в болница с наранявания по главата

Протест в района на Дунав мост - Русе, движението ще е затруднено

Протест в района на Дунав мост - Русе, движението ще е затруднено

България Преди 2 часа

Демонстрацията е под надслов "Да защитим децата си - автошествие и блокада на Дунав мост"

Администрацията на Тръмп изготви обща схема за преговорите за митата

Администрацията на Тръмп изготви обща схема за преговорите за митата

Свят Преди 3 часа

Очаква се те да се състоят на етапи през следващите два месеца

Смъртоносна свада в нюйоркското метро: Мъж беше намушкан и убит

Смъртоносна свада в нюйоркското метро: Мъж беше намушкан и убит

Свят Преди 3 часа

Според полицията между двама мъже възникнал спор в мотриса, след като нападателят настъпил жертвата си

Заради бомбена заплаха: Евакуираха самолет на летище във Флорида

Заради бомбена заплаха: Евакуираха самолет на летище във Флорида

Свят Преди 4 часа

Взривно устройство не беше открито

<p>Защо Светият отец&nbsp;ще бъде погребан извън Ватикана?</p>

Защо папа Франциск ще бъде погребан извън Ватикана?

Свят Преди 4 часа

За първи път от повече от век понтифекс ще бъде погребан извън Ватикана

„Всяка година е катастрофа за мен“ – Животът след чернобилската авария

„Всяка година е катастрофа за мен“ – Животът след чернобилската авария

Свят Преди 4 часа

"Дозиметърът се пукна, когато се приближих до колата си"

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Технологии Преди 5 часа

Благодарностите изразходват ресурси за милиони

Приключи поклонението пред тленните останки на папа Франциск

Приключи поклонението пред тленните останки на папа Франциск

Свят Преди 12 часа

Около 250 000 души са успели да отдадат почит на покойния папа

ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

Свят Преди 12 часа

Средствата ще се използват за набавяне на различно оборудване

Кой екзекутира висш руски генерал насред Москва

Кой екзекутира висш руски генерал насред Москва

Свят Преди 13 часа

Украйна не е поела отговорност за взрива днес

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Ново земетресение близо до Истанбул в Турция

Свят Преди 14 часа

Трусът е бил с епицентър под Мраморно море