„Това, което се случва в Алепо, е недопустимо и трябва да бъде прекратено. По-важно от всичко е човешкият живот. Заради руските атаки в Сирия сега съм „за” санкциите срещу Москва”. Това каза премиерът Бойко Борисов при пристигането си в Брюксел за заседанието на Европейския съвет.
На него ще се разглеждат темите миграция, търговски въпроси, както и отношенията между ЕС и Русия.
Според министър-председателя „няма оправдание за бомбардировките на болници, училища и жилищни сгради” в размирната страна.
„Къде да се върнат всички тези хора, когато всичко е срутено?”, риторично запита Борисов.
Той подчерта, че санкциите срещу Русия вредят на бизнеса и икономиката, но действията на Москва в Сирия пък противоречали на ценностите, които ЕС изповядва.
„Изказвал съм се и срещу САЩ, Франция, Англия, когато са умирали хора вследствие от бомбардировки. Ако санкциите са достатъчно силни, за да върнат всички на масата на преговорите, съм абсолютно "за". Знам какво си причинявам, тъй като водим преговори за наследството, което получихме в енергетиката, но по-важното са ценностите и ние ще ги защитим докрай”, допълни Борисов.
Преди това той коментира, че Европа ще бъде финансово и икономически по-стабилна и дисциплинирана, ако всички страни от ЕС спазват Маастрихтските критерии.
„България, за съжаление, е от малкото страни в Европейския съюз, които съблюдават Маастрихтските критерии за
под 3% бюджетен дефицит и под 60% външен дълг“
каза премиерът преди срещата на лидерите от Европейската народна партия, която се провежда в Маастрихт.
„Благодаря на колегите си от ЕНП и ЕС, че след срещата в Братислава показаха, че Комисията, Европейският съвет, всички ние можем да работим и да взимаме бързо решения – нещо, за което винаги биваме упреквани“, коментира министър-председателят.
„След многото спорове и дебати
най-накрая стъпихме на правилните решения
– че трябва да се затворят външните граници, балканският път, влизането да става през официалните ГКПП, да се работи за удължаване на споразумението с Турция“, посочи още той.
Във връзка с решението България да получи 160 млн. евро за охрана на границата и овладяване на мигрантския поток, премиерът отбеляза, че за да гарантира изключителна надеждност на външна граница на Европейския съюз, България е заделила за техника и предпазни съоръжения много повече от отпуснатите средства.
Борисов обаче изтъкна, че предоставеното от Комисията финансиране е израз на ангажимент и морална подкрепа към направеното от българските власти, каквото е и стартирането от страната ни на Европейската агенция за гранична и брегова охрана.
Европа ни дава 108 млн. евро заради мигрантите
Борисов: Играехте игрички, сега ние нямаме зор за Шенген
Запитан за позицията на България по всеобхватното търговско споразумение с Канада, министър-председателят посочи, че
поставеното от нас, съвместно с Румъния, условие е за отпадане на визовия режим.
Вижте протеста срещу подписването на СЕТА в нашата галерия
„България и Румъния на няколко пъти биват несправедливо ощетявани, както в случая с Шенген. Всички – и Комисията, и Европейският парламент казват, че сме готови за Шенген, но не ни приемат. Същото се пренася сега за безвизовото пътуване на българи и румънци до Канада. Това, което съм поставил в разговора с премиера Трюдо, е да се пътува безвизово от 2017 г.
Иначе самото споразумение е такова, че дава възможност за бизнеса, за икономиката за интегриране на огромни пазари от Канада до Европа, а българският и румънският бизнес няма да бъдат равнопоставени, което не е не само в интерес на България и Румъния, а на целия ЕС, нарушава се основен принцип. Нека приемат това наше предложение и ще ги подкрепим”, каза още Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!