Г ЕРБ ще внесе вота на недоверие към кабинета „Орешарски” на тема енергетика този петък - 16 май. Това съобщи председателят на партията Бойко Борисов по време на среща с Реформаторския блок за консултация за енергийната политика.
На 9 май, в парламента Борисов обяви, че партията му за четвърти път ще поиска вот на недоверие и той ще бъде внесен до края на деня в деловодството. Това така и не се случи, а обяснението, което дадоха от партията, бе, че не са получили информация от Министерството на икономиката за дълговете на НЕК.
„Вече 20 дни искаме да ни се даде официалният баланс на енергийните компании.
Онзи ден тихомълком е дошло писмо на Стойнев, който казва, че не може да ни предостави тази информация, защото балансът още не бил готов. Не знам откъде му идва тази наглост, защото винаги депутатите, които изискват информация, са длъжни да ни я предоставят”, уточни Борисов.
По думите му този вот е и тест за ДПС.
„Ако не го допуснат, ще стане ясно, че има нещо, което крият”, смята лидерът на ГЕРБ.
„Ако друго правителство, друг премиер го правят, никога няма да се допусне. Щяха да им взимат лицензите – сега им пречи преносът на кабелите. Ставаше въпрос за цените на тока – имат ли нарушения там, а не със стълбовете и кабелите”, коментира още Борисов.
Представители на ГЕРБ, начело с лидера си Бойко Борисов, се срещнаха с представители на Реформаторския блок, за да обсъждат проблемите в енергетиката.
Борисов обяви, че не е съгласен с лидера на Реформаторите Радан Кънев, че изборите са сакрална дата:
„Нали и преди сме ги били. И пак да ги бием, пак ще е същото.
Тук действително трябва да се търси отговорна партия в парламента, която да не го допусне. За мен е важно да има спокойствие в държавата, да се усвояват европейските фондове”.
Според правилника за дейността на Народното събрание ръководството на парламента трябва да свика дебат по вота на недоверие от 3 до 7 дни след внасянето му, а 24 часа след дебата трябва да се гласува.
Това означава, че другата седмица, непосредствено преди евровота, парламентът ще има две извънредни заседания. Управляващите партии решиха да излязат във ваканция две седмици преди изборите, за да не се води предизборна кампания и в Народното събрание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!