П ремиерът в оставка Бойко Борисов заяви, че би могъл да направи нов кабинет с мандата на Реформаторския блок, както те му предлагат, но при условие, че в най-кратък срок се промени Изборния кодекс и се въведат мажоритарни избори.

Още невзели мандата, РБ при Борисов за нов кабинет

Кунева: Не е уместно да обърнеш гръб на даден мандат

„Единственото изключение, за което си заслужава да се оттегли малко във времето и то само с толкова, колкото е до приемането на избирателния закон. Има достатъчно време този парламент да промени избирателния закон съгласно референдума. Ако не им стига време, да се удължи с още един месец. Единственото, за което си заслужава да се изчака, е за да се смени избирателният закон. В противен случай изборите няма да са легитимни”, заяви Борисов в Брюксел, където участва в последното за годината заседание на Европейския съвет.

„Ние сме заявили нашата позиция, изпълняваме нашето обещание. Само, че чувам едни, които се имат за победители, но не са победители, да казват, че нямало време да сменим избирателния закон. Тогава ще им дадем време. Ще намерим формула да им дадем време – да се смени избирателният закон, да се удовлетвори референдумът, който надробиха”, каза той.

Борисов се срещна с американския посланик

Марешки: Златев е самозабравил се олигарх

Как наказват картелите по света

Борисов отбеляза още, че канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Франция Франсоа Оланд са категорични, че трябва да има санкции срещу Русия заради неспазването на споразуменията от Минск.

„Това, което ще се случи - санкциите негласно ще се удължат с шест месеца, това следва от всички изказвания. Предупредих, че ще стане много неприятно за Европа, ако след като дойде новият американски президент, не сме в синхрон с продължаването на санкциите. Настоях предварително да се направи консултация, за да не остане само Европа с потвърдени санкции. Ако са заедно, е по-добре, или изобщо да няма санкции”, посочи той.

„Стриктно спазваме санкциите въпреки загубите досега от стотици милиони евро. Би било добре в ЕС и НАТО да се действа по еднакъв начин”, добави Борисов.

Той призова президентите на големите държави, които воюват в Сирия, да осигурят коридори и за мирните хора да се намери решение.

„Това е допълнителен риск за България, защото пътят на бягащите от ужаса и разрушенията минава през България или Гърция, поясни той. Когато става въпрос за Сирия, не бих говорил само за Русия”, подчерта премиерът в оставка.

Той посочи, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп в предизборен дебат е казал, че САЩ са създали „Ислямска държава” и подчерта, че има световни организации, които могат да проверят това твърдение.

По думите на Борисов той самият изрично е настоял споразумението с Турция да продължи, макар темата да е извадена от дневния ред на Европейския съвет, заради крайните позиции на някои държави, които не са в интерес на България - „защото с механизмите, инструментите, с които може да се въздейства на Турция в този предприсъединителен период, разговорите, споразуменията, които имаме с тях, на българо-турската граница е спокойно”.

Средно по 30 човека на ден изпращаме обратно на мястото, откъдето са дошли, внимателно, тактично, по всички правила и спазване на човешките права. Така само може да стане. Другото са празни, популистки долни обещания, които не могат да станат. Те го знаеха, но го говореха. А ние го свършихме”, подчерта той.

Борисов също така каза, че заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс е изразил увереност на днешната им среща, че пътят, по който България прилага реформите, е правилният начин догодина механизмът за сътрудничество и проверка да отпадне - нещо повече, той настоява да дойде още февруари в България, за да обясни ролята на това правителство и всичко, което е направено през този период”.

По отношение на предложението за нов български еврокомисар Борисов коментира: „Законът ми позволява да изпратим човек, но не е редно. Нашият комисар трябва да бъде авторитетен човек, ползващ се с подкрепа от България, за да бъде подкрепен и от Европейския парламент”, добави той.

Премиерът в оставка уточни, че от България се очаква отново номинация на жена за еврокомисар.

Той категорично отхвърли твърденията за политически натиск върху Комисията за защита на конкуренцията в разследването на картел на пазара на горива и посочи, че Веселин Марешки е взел 400 хил. гласа на президентските избори.

„Ако имах над него чадър, гласовете щяха да дойдат при нас, както гласовете на ДПС отидоха при Радев, а те не дойдоха”, каза Борисов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Археолози откриха в Израел 2100-годишен „куршум“ със саркастично послание към враговете

Археолози откриха в Израел 2100-годишен „куршум“ със саркастично послание към враговете

Свят Преди 2 минути

Археолози в Израел откриха 2100-годишен оловен "куршум" за прашка с неочакван надпис: „Научи си урока!“. Находката разкрива саркастичния хумор на античните воини, които изпращали смъртоносни подигравки към врага директно от крепостните стени

<p>Leapmotor B10 се цепи от колектива с две уникални свойства</p>

Leapmotor B10 се цепи от колектива с две уникални свойства (тест драйв)

Технологии Преди 5 минути

Китайските конкуренти залагат на плъг-ин хибрида за завладяване на пазара, Leapmotor разчита на технологията за удължаване на пробега и цена, която е впечатляващо ниска, на нивото на Dacia Bigster

<p>Дете загина при масирана руска атака срещу Одеса</p>

Масирана руска атака срещу Одеса: Трима загинали, сред които и дете

Свят Преди 31 минути

Нанесени са сериозни щети върху жилищни сгради

Натиск за 45 дни мир: САЩ и Иран преговарят в последния момент

Натиск за 45 дни мир: САЩ и Иран преговарят в последния момент

Свят Преди 32 минути

Източниците посочват, че шансовете за постигане на частично споразумение през следващите 48 часа са малки

<p>&bdquo;Законът не успява да ги настигне&ldquo;: Остър сигнал&nbsp;за новите синтетични наркотици от прокуратурата</p>

„Законът не успява да ги настигне“: Остър сигнал от СРП за новите синтетични наркотици

България Преди 38 минути

Прокуратурата предупреждава: Случаят с „дрогата на изнасилвачите“ (GHB) не е изолиран, а сигнал за по-голяма вълна

След проверки на БАБХ: Унищожават над 6,5 тона храни в предприятие край Дряново

След проверки на БАБХ: Унищожават над 6,5 тона храни в предприятие край Дряново

България Преди 46 минути

Нарушения са установени в няколко обекта на една и съща фирма

Прави ли AI богатите по-богати и изолира ли бедните

Прави ли AI богатите по-богати и изолира ли бедните

Технологии Преди 52 минути

Изкуственият интелект трябва да направи знанията и технологиите достъпни за всички и да изравни неравенствата. Засега обаче мнозина остават с впечатлението, че всъщност се случва обратното и той се използва предимно за пестене на разходи

Земетресение в Гърция

Земетресение в Гърция

Свят Преди 1 час

Епицентърът на труса е бил на 325 км северозападно от столицата Атина

Откриха две тела след удар на Иран по жилищна сграда в Хайфа

Откриха две тела след удар на Иран по жилищна сграда в Хайфа

Свят Преди 1 час

По-рано беше проведена мащабна спасителна операция с участието на тежка техника, използвана за разчистване на отломките и достигане до затрупаните хора

Цистерна с бензин се запали в Тексас

Цистерна с бензин се запали в Тексас

Свят Преди 2 часа

Шофьорът е в критично състояние

Защо винаги сме гладни? Д-р Джейсън Фънг разкри причината за проблема с преяждането

Защо винаги сме гладни? Д-р Джейсън Фънг разкри причината за проблема с преяждането

Любопитно Преди 2 часа

Отслабването е сложен процес, който надхвърля простото ограничаване на храната. Според водещи експерти ключът към дългосрочния успех се крие в разбирането на това как тялото ни реагира на глада, а не в безкрайните изчисления на калориен дефицит

Русия: САЩ трябва да се откажат от "езика на ултиматумите" към Иран

Русия: САЩ трябва да се откажат от "езика на ултиматумите" към Иран

Свят Преди 2 часа

Съобщението на Москва беше разпространено след разговор между руския външен министър Сергей Лавров и иранския му колега Абас Арагчи

ЦИК назначава Секционните комисии в чужбина

ЦИК назначава Секционните комисии в чужбина

На 8 април ще бъдат предоставени и машините за гласуване извън страната

Ще прехвърля ли Великобритания мигранти на Балканите?

Ще прехвърля ли Великобритания мигранти на Балканите?

Свят Преди 3 часа

Държавите от Западна Европа планират да прехвърлят мигранти в лагери на Западните Балкани

Светът преди 5 милиона години: Среща с мастодонти, саблезъби тигри и маймуни край Дорково

Светът преди 5 милиона години: Среща с мастодонти, саблезъби тигри и маймуни край Дорково

Любопитно Преди 3 часа

Плиоценският парк в Дорково е най-голямото находище на Балканите, събрало над 600 кости от 30+ вида древни животни. С уникалния си музей то разкрива вълнуваща история за климата и природата в Източна Европа преди милиони години