В ъв всичките си съвещания, които сме провеждали, и с мое участие в някои от тях, не сме говорили да пращаме армия на границата.
Това заявява премиерът Бойко Борисов пред министрите си на днешното правителствено заседание, във връзка с темата за бежанците и охраната на границата. Част от стенограмата бе публикувана на интернет-страницата на Министерския съвет.
Повод за коментара на Борисов бе искането от страна на вътрешния министър Веселин Вучков Министерсво на отбраната също да се включи в охраната на границата, в това число и с военнослужещи. Военният министър Николай Ненчев на свой ред обяви, че законът не дава основание военнослужещите да участват в охраняването на границата. Остро реагира във вторник президентът Росен Плевнелиев, който заяви, че струпването на армия на границата щяло да предизвика дипломатически скандал с Анкара.
„Никога не сме говорили да пращаме моторизирана или каквато и да е армия.
Говорили сме дали от тези двайсет и няколко хиляди служители на Българската армия можем да ползваме за логистика, като например водачите и камионите, с които разполагат“, уточнява премиерът.
Той е категоричен, че профилът на военния, който евентуално бихме изпратили на границата, е шофьор.
„Казано с други думи, шофьор, той не е картечар, не е автоматчик, не е гранатометчик, той си е шофьор,
но той е трениран на военни полигони с тази техника в такива тежки условия. Едно е да си карал патрулка в Свищов, друго е да ти дадат голям джоган и да караш по тези места тежкопланиски, хлъзгави, с коловози, и в същото време отзад да се возят по 15-20 човека“, обяснява Борисов.
Той отбелязва още, че за довършване на временното заградително съоръжение ще са нужни около 40-50 млн. лева. Премиерът изрично подчертава, че не става въпрос за ограда, а за временно съоръжение.
Борисов напомня и на МВР и ДАНС, че основна задача пред тях е да спират каналджиите, който карат нелегални имигранти.
„Навсякъде в света, където има такъв миграционен натиск, винаги се явяват и такива престъпни структури, които гледат да се възползват от това“, посочва той.
Премиерът настоява президентът Росен Плевнелиев да свика Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), защото „това не е граница на това правителство само, то е и на предишните, и на следващите. И то ще стои, тъй като конфликтите, които виждате в арабския свят, те не само че не намаляват, те се увеличават и натискът ще продължи да е такъв“.
Вицепремиерът Меглена Кунева казва, че в момента 60 на сто от сградите за настаняване на бежанци са запълнени.
Тя отчита, че има готовност за изграждане на горски пътища от страна на МЗХ, има готовност и разбиране от страна на МО за предоставяне на техника и сгради.
„България действително успява да спази изискванията си по охрана на границите, така както изисква Шенген, Дъблинското споразумение, което е част от Шенгенското законодателство. И макар и да сме със свръхнапрегнати сили, мога да кажа, че
страната се справя не по-зле от други държави, които са членове на Шенген“,
коментира Кунева.
Министърът на вътрешните работи Веселен Вучков посочва, че за 2014 г. задържани от българските власти на българско-турската граница са 6023 души. През 2013 г. те са били 11 524. Задържани от турците през 2014 г. са 6004 души, а през 2013 г. – 3385. През 2014 г. общо предприетите опити за влизане на територията на България са на 38 502 лица – 2,3 пъти повече в сравнение с 2013 г., когато такива опити са направили 16 736 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!