П ремиерът Бойко Борисов и президентът Росен Плевнелиев обсъдиха принципите за издигане на кандидатури за главен секретар на МВР и за председател на ДАНС, както и възможни номинации.
Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава без обаче да уточняват имена.
След срещата Борисов не коментира
дали са обсъждали варианти за нов главен секретар на МВР и шеф на Държавната агенция „Национална сигурност“,
след като по-рано днес двамата титуляри подадоха оставки.
Според промените в закона за МВР двете назначения стават с указ на държавния глава.
„Правителството ще подходи ефективно и в диалог с държавния глава, в рамките на вече приетите законодателни рамки и с оглед на необходимостта от гарантиране на ефективната работа на тези институции“, пише още в съобщението.
На срещата са били обсъдени приоритетите и реформите,
които правителството смята да направи през тази година. По-рано президентът имаше и среща с парламентарната група на ГЕРБ, като с нея приключи „месецът на политическите консултации“.
Борисов е уверил Плевнелиев във волята на кабинета да работи за стабилност и реформи, като посочи, че по някои от тях вече има предприети конкретни действия. С широко политическо съгласие беше одобрена Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Президентът Плевнелиев отново подчерта, че изпълнението на стратегията е ключово с оглед постигането на напредък във всички други сектори и за създаване на предпоставки за инвестиции, икономическо развитие и за възстановяването на доверието на гражданите.
Премиерът откроил постигнатото по отношение на реформата в сектор „Енергетика“.
С приетите промени в Закона за енергетиката беше приключен първият етап на реформата, с цел да се намали дефицитът в системата, като очакваният ефект е 350 млн. лв. До месец юни се очаква законодателна инициатива за финализиране на втория етап на реформата за пълна либерализация на енергийния пазар.
Правителството продължава работата по промени в Закона за енергийната ефективност, както и с целенасочени действия за гарантиране на енергийната независимост на страната чрез добив на енергоресурси от собствени находища и чрез ускоряване на изграждането на интерконекторните връзки със съседните държави, се казва в съобщението от президентсвото.
Още в следващите дни конкретна реализация ще намери постигнатият на Консултативния съвет за национална сигурност при президента политически консенсус за
завършване на реформата в сектор „Сигурност“ чрез пакет от четири законопроекта,
съобщи още министър-председателят.
Това са законите за Служба „Военна информация“, Националната разузнавателна служба, Националната служба за охрана, както и общ Устройствен закон за службите. Премиерът Борисов увери, че реформата в сектора ще бъде проведена и за първи път от 25 г. специалните служби ще работят по ясни правила и решително ще се подобри координацията между тях, информират от прессекретариата на държавния глава.
От там допълват, че продължават усилията на управляващите за реформите в образованието и здравеопазването. Премиерът припомнил поетия ангажимент до края на март т. г. да бъде предложена промяна в модела на пенсионната система, като през текущата година на дневен ред ще бъде пенсионната реформа и намирането на устойчив и справедлив модел за гарантиране на пенсиите на гражданите.
Президентът и премиерът се обединиха около позицията за максимално ускоряване на проектите с европейско финансиране
в рамките на приключващия програмен период 2007-2013 г. и за силен старт на новия програмен период до 2020 г., за да може българската икономика да се възползва максимално от европейската солидарност.
Президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов бяха единодушни, че единствено в диалог с всички национално отговорни политически сили България може да бъде постигнат качествен напредък при изпълнението на обявените за приоритетни реформи през 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!