З апвършиха консултациите на президента Росен Плевнелиев с парламентарно представените политически сили в 42-ото Народно събрание и партии, които имат представители в Европейския парламент. Дебатите бяха излъчвани директно по Българската национална телевизия.
"Тези дебати са важни, защото като държавен глава съм залят от обаждания и писма от браншови, работодателски организации, общини, ЕК с призив да се постигне последен опит за консолидиране на мненията около темата за държавния бюджет", заяви в началото на консултациите президентът Росен Плевнелиев, цитиран от БГНЕС.
На "Дондуков" 2 пристигнаха председателят на БСП и парламента Михаил Миков, депутатите Атанас Мерджанов и Янаки Стоилов, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, придружен от Ивайло Московски и Менда Стоянова, лидерът на ДПС Лютви Местан заедно с колегата си Йордан Цонев, лидерът на ББЦ Николай Бареков, както и представители на Реформаторския блок - Меглена Кунева и Божидар Лукарски. Отсъстваха единствено представители на партия "Атака".
Плевнелиев подчерта, че по време на консултациите при него винаги е търсен надпартийният подход и националният диалог.
"Имат огромен интерес и организациите искат да разберат аргументите "за" и "против" актуализацията на бюджета. Важно е народът да чуе и да разбере какви са аргументите и да се знае кой носи отговорност", каза президентът.
Плевнелиев призова политическите партии да се обърнат към истината за финансите и икономката на държавата, да се обърнат към опорните точки на народа и да загърбят партийните интереси.
"Моят апел е да оставим партийните опорни точки и да се обърнем към истината
за фактите в бюджета, икономиката и за финансите в държавата и да се обърнем към опорните точки на народа и за необходимите действия за това, което вече договорихме - за плавен преход към повече стабилност", призова държавният глава.
Президентът посочи, че срещата е, за да се постигне последен опит за консолидиране на позиции по темата с бюджета за 2014 г
"Намираме се в нелек момент и търсим съгласие", допълни той.
Председателят на БСП Михаил Миков заяви, че левицата поддържа позицията си,
а именно - против актуализация на целия бюджет.
Социалистите са съгласни да се актуализира единствено бюджетът на НЗОК. Според него не е ясно за какво са тези 3 млрд. лв., които президентът иска да изтегли служебното правителство.
"Няма как отговорни народни представители да гласуват актуализация на бюджета, без да е ясно разписано. Това в парламентарна република няма как да се случи", посочи още Миков по време на консултациите. По думите му това е в противоречие с българското законодателство, което предвижа правителствата да боравят с по-малки резерви. "Не може един служебен кабинет да има амбицията да реши въпроси, които не са за този кратък правителствен мандат", подчерта председателят на БСП.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов посочи от своя страна, че е прецедент опозиционна партия да подкрепи правителството по темата бюджет. Той каза, че след като няма подкрепа за актуализация на бюджета, групата на ГЕРБ няма смисъл да влиза в парламента. "Доколкото разбрах, те са категорични, че целия бюджет няма да го направят. Ако ние не влезем, няма да може да се актуализира и бюджетът на НЗОК", каза лидерът на ГЕРБ.
Именно за това той обяви, че ще направи компромис само заради лекарските организации. Борисов обясни, че ще изпрати в понеделник толкова депутати, колкото са необходими, за да има кворум и да се актуализира бюджетът на касата.
"Колкото ви трябват, толкова ще ви пратя", обърна се той към Миков.
"Пребройте се колко депутати ще влезете от БСП и ДПС, колкото ви трябват - 10-15 или 20 човека, ще пратя в понеделник. Пращам ги заради болните хора", допълни Борисов.
В президентството Борисов и Михаил Миков си размениха остри реплики, а президентът Росен Плевнелиев заяви, че остава неудовлетворен, защото партиите не предлагали решение на проблемите.
"Независимо към коя коалиция ще ни пришият, ДПС има ясна позиция – ще подкрепи актуализацията на бюджета на НЗОК и на Държавния бюджет", категоричен бе лидерът на ДПС Лютви Местан.
"Има един въпрос, който предшества основния, този за бюджета. А това е въпросът за смисъла на тези консултации – за дадената политическа дума. По-добре трудно да постигнем съгласие и после да го следваме отколкото след това лесно да се откажем от него", каза Местан.
Той напомни, че най-често използвани думи напоследък са политическа отговорност, национално съгласие. "Имаме ясна позиция. Ако публичният интерес е свързан с реализацията на двата бюджета, ние трябва да го реализираме.
Не може да го пренебрегваме в името на партийни интереси", заяви Местан.
Той бе категоричен, че темата трябва да се разглежда през интереса на пациентите, на лекарите, на обществото като цяло.
На свой ред лидерът на ББЦ Николай Бареков призова
ГЕРБ и ДПС да влязат в понеделник в пленарната зала, да поемат отговорност и да гласуват актуализацията в бюджета.
По думите му този бюджет, който ще се ревизира в понеделник, ще бъде на следващото правителство. След като направи препратка към ГЕРБ и ДПС той препоръча тези, които се чувстват като следващи управляващи да гласуват този бюджет и да поемат отговорност. Въпреки този призив Бареков посочи, че да се управляват 3,4 млрд. лв. без парламентарен контрол е абсолютно недопустимо.
Лидерът на ДБГ Меглена Кунева каза, че трябва да има нормален тон между партиите.
Според нея разплащането с фирмите, връщането на ДДС, грижа за най-уязвимите - пациентите, са нещата, около които трябва да се обединят партиите. Тя поиска и свиване на публичните разходи, което е препоръчвано многократно.
"Искам за последен път да апелирам - не 10, 15 или 20 депутати.
Всички депутати. Моля, съберете се и дебатирайте.
Много е възможно следващото Народно събрание да не може да направи ново правителство. Не давате решение и за строителите, и за еврофондовете, как да се придвижим безпроблемно. Обърнете се няколко месеца наред и се опитайте да не гледате с хоризонт предизборната кампания. Всичко това е свързано с това едно служебно правителство да крепи държавата и да финансира смислени проекти", каза президентът Росен Плевнелиев в заключение.
Той се закани да посочи виновните, ако не бъде постигнато съгласие между партиите.
След края на консултациите при президента председателят на НС и БСП Михаил Миков заяви, че тонът на президента е бил учудващ.
"Очевидно той ще бъде активен участник в предизборната кампания, но това ще накърни по-скоро институцията, отколкото да навреди на другите политически партии", заяви Миков.
"Ако някой иска да тласка страната към нестабилност и президентска република, ние в това няма да участваме", посочи лидерът на БСП и допълни, че те са дошли добронамерено да участват в разговор, а не в "предизборна кампания".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!