Д адените по предложение на Министерски съвет 225 млн. лева ще позволят работата на лечебните заведения и снабдяването на пациентите с лекарства до октомври.
Това означава, че следващото правителство ще трябва да извърши повторна актуализация на бюджета на НЗОК между 100 и 200 млн. лева, се посочва в обръщение на Българския лекарски съюз (БЛС) до президента и председателите на парламентарно представените партии, изпратено до медиите.
В този контекст, и предвид факта, че бюджетът на НЗОК винаги е бил част от консолидирания бюджет на държавата, смятаме, че по-отговорно и държавнически целесъобразно е да се извърши тази актуализация с един акт на сегашния парламент, заявяват от БЛС.
Според лекарското съсловие това ще доведе до пълно спокойствие не само в здравния сектор, но и в останалите не по-малко важни сфери - образование, строителство, управление на общините.
От БЛС призовават депутатите от БСП и "Атака" да осигурят нужното на всички граждани в страната спокойствие и да се присъединят с гласовете си към актуализацията на целия държавен бюджет.
Макар и политическите консултации при президента, които целяха постигане на съгласие за актуализация на бюджета, да се водиха основно около парите за "достойните строители" и за лекарите, техните сметки се оказаха по-различни от тези на политиците.
Пред Дарик радио председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов коментира, че на лекарите ще им трябват още 100 млн. лв. до края на годината, а не 300 млн. лева.
Иван Бойков от строителната камара обясни от своя страна, че въпросният 1 млрд. лева, който спешно трябва да бъде платен на бранша, всъщност се отнася за есента и е само по една от оперативните програми.
След като политическите лидери се разбраха все пак да гласуват актуализацията на бюджета на Здравната каса с 225 млн. лева, пред Дарик д-р Цветан Райчинов обясни всъщност за колко пари и в какви времеви интервали става дума.
В отговор на репликата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов доктор Райчинов публично да обяви, че парите на НЗОК ще бъдат недостатъчни и че през октомври съсловието ще поиска още 300 милиона лева, шефът на съсловната организация отговори, че 300 млн. лв. чак няма да са, но по сметките на съюза може би ще бъдат към 100 млн.
"През октомври следващият парламент и следващото правителство трябва да имат готовност за нова актуализация и това мисля, че няма как да бъде избегнато", каза Райчинов.
Според него предложената понастоящем корекция на парите за здраве трябва да бъде одобрена от парламента, за да може по време на служебното правителство да "няма трусове". Но освен това по думите му още 300 млн. трябват за догодина, за да не се стига пак до актуализации.
Проблемът в строителния бранш е възникнал още през май, но тогава е изглеждал преодолим, заяви за Дарик Иван Бойков от строителната камара. И все пак - въпросният 1 млрд. лева, за който толкова се изговори, е всъщност част от проблема. По ОП "Околна среда" дължимите суми за извършени дейности, които не са платени, са около 600 млн. към момента.
Към октомври Бойков очаква да станат някъде към 1 млрд. лева, тъй като плащането по програмите не е възстановено. Има спиране на плащанията и по ОП "Транспорт" по магистралите, има спиране на плащанията и по "Регионално развитие", а по програмата за селските райони дължими са към 740 млн., като те не са само за строителство, за което са около 40-50 на сто от тези пари, каза представителят на строителната камара. "Така че ще се събират много пари, ще стигнат някъде към 3 млрд., ако не се възстановят плащанията текущо", каза той.
Бойков призна, че това не е първият път, когато строителният бранш се сблъсква с неплащане на обществени поръчки, финансирани по оперативните програми. Огромен проблем е имало и при правителството на ГЕРБ, когато Симеон Дянков обеща да се плащат парите минус определен процент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!