Парламентът създаде временна анкетна комисия за изясняване на изнесените в медийното пространство факти и обстоятелства от лобисткия скандал, свързан с управлението на тройната коалиция и предоставените 1,5 млн. евро на австрийския лобист Петер Хохегер.
92 депутати гласуваха "за", 33 - "против" и един - "въздържал се".
В започналия в австрийския парламент скандал около т.нар. политически лобизъм бяха намесени правителствата на Симеон Сакскобургготски и на тройната коалиция, както и пиар агенцията на Моника Янова, с която живее бившият премиер Сергей Станишев и имат дъщеря. Агенцията на Янова е била подизпълнител на Хохегер в България.
Депутати от ГЕРБ заявиха по време на дискусията, че създаването на анкетната комисия по скандала трябва да измие лицето на България, от лявата опозиция пък обявиха, че целта на комисията е да пренасочи обществения интерес от сериозните за страната проблеми.
Комисията ще се състои от 13 народни представители - шестима от ГЕРБ, по двама от "Коалиция за България" и ДПС и по един от Синята коалиция, "Атака" и от независимите депутати.
Председател е Димитър Главчев (ГЕРБ). Членове ще са Цвета Караянчева, Емил Радев, Пламен Нунев, Снежана Дукова и Румен Иванов от ГЕРБ, Ангел Найденов и Антон Кутев от Коалиция за България, Лютви Местан и Йордан Цонев от ДПС, от Синята коалиция Кирчо Димитров, Венцислав Лаков от "Атака" и независимият депутат Дарин Матов.
Комисията трябва да осъществи анализ на наличните факти и обстоятелства от страната и чужбина по лобисткия скандал с Петер Хохегер. Тя трябва да изготви доклад, в който да се даде отговор на какво основание са направени паричните преводи към лобиста Хохегер, как са предоставени, усвоявани и отчетени средствата.
В предмета на комисията са и въпросите какви действия и кои лица са участвали в кампаниите по организирането и изпълнението на договора с австрийския лобист Петер Хохегер и от подизпълнителите и какъв е приносът за държавата от изхарчените пари, както и защо тези средства не са използвани за повишаване на реалното благосъстояние на българските граждани.
Трябва да измием лицето на България, защото само за ден
в австрийския парламент покрай скандала с Хохегер името на България е споменато 26 пъти,
посочи Цвета Караянчева от ГЕРБ.
Според нея целта на комисията е да се направи анализ на това кой, защо и как е направил тази поръчка, по какъв начин е избрана фирмата подизпълнител в България, какви са резултатите, дали поставените цели са изпълнени.
Ангел Найденов от БСП каза, че се оказва
натиск над опозиционна партия и нейния лидер
Той посочи, че целта на комисията е да се пренасочи общественото мнение към неща, които са далеч от дневния ред на хората.
Отхвърлени бяха предложенията на Найденов да се провери дейността на представителите на Хохегер в България от стъпването им в страната ни до настоящия момент, както и какви обществени поръчки печелят ПР компаниите, работили по националните и местните кампании на ГЕРБ.
Лютви Местан заяви, че не са съгласни с предмета на комисията, но ще участват в състава й.
Павел Шопов от "Атака" каза, че ГЕРБ чрез тази анкетна комисия се опитват да се месят в партийните работи на БСП преди конгреса им през май, когато ще има борба за лидерския пост. Той обаче допълни, че ще участват в комисията, защото "колкото повече анкетни комисии се създават, толкова по-добре".
Лидерът на СДС Мартин Димитров посочи, че Синята коалиция ще участва в дейността на комисията и поиска тя да е съставена на паритетен принцип.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!