Д епутатът от ГЕРБ Методи Андреев обясни като чиста техническа необходимост факта, че депутати от ГЕРБ, начело с Цветан Цветанов, изпревариха правосъдния министър Христо Иванов с внасянето на законопроект за съдебна реформа. Андреев беше гост в студиото на "Здравей, България" по Нова ТВ.
Миналата седмица председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов и още 15 депутати от партията внесоха проект за промени в Закона за съдебната власт, с което изпревариха внасянето на законопроекта на Иванов. По-късно премиерът Бойко Борисов заяви, че не е свалял доверието си от правосъдния министър, Цветанов отрече да има конфликт, а самият Христо Иванов - че не се чувства бламиран.
"Беше преценено, че е излишно да се внася законопроект, който в голяма част дублира това, което правосъдният министър смята да внесе.
И за да не се губи парламентарно време, хората, които са подписали, решиха след разговори с коалиционните партньори, че е най-добре промените да се правят между първо и второ четене", обясни той.
Депутатът припомни, че идеята за правосъдна реформа е станала с активното съдействие на групата на ГЕРБ, най-голяма политическа сила в НС, без която "нищо съществено не може да се случи в парламента".
На въпрос на водещия за евентуална сделка,
Андреев отрече да има друго обяснение, според което действията на Цветанов и на групата депутати облагодетелстват главния прокурор или са резултат на натиск от негова страна.
Според мен проблемът на господин Цветан Цветанов (срещу когото се водят дела) не е толкова с прокуратурата, колкото със съда, коментира депутатът от ГЕРБ.
По думите му всички предишни вътрешни министри отдавна щяха да лежат в затвора, ако "бяха обвинявани за нещата, за които е обвинен господин Цветанов". Така, че до голяма степен проблемът тук е измислен, заключи Андреев.
Съдебната система трябва да е под контрола на Народното събрание,
Такова мнение изказа още в студиото народният представител, според когото вместо да концентрира доверие, прокуратурата създава недоверие. По този начин, според него, тя няма да бъде безконтролна.
Според Андреев работеща съдебна система може да се случи само след съответните сериозни конституционни промени.
Депутатът смята, че "в този смисъл е правилно да се отнасяме скептично към това, което се предлага от Меглена Кунева като стратегия, насочена към корупцията. На нас не ни липсват закони, а ни липсват хора, които да ги прилагат".
Прокуратурата не бива да получава прекалено големи правомощия за намеса в граждански дела,
а да заработи ефективно по наказателните. Това заяви пред БНР тази сутрин министърът на правосъдието Христо Иванов в коментар на законопроекта, внесен през миналата седмица от ГЕРБ. В него се даваше възможност на главния прокурор "в изключителни случаи да може да спре финансова операция или сделка с имущество".
"Ние трябва да се придвижим колкото се може по-далеч от прокуратурата, която е безконтролна, която има свръхправомощия да се меси в гражданския оборот, в отношения, в които няма какво да прави гражданското обвинение.
Намираме начин без да компрометираме нейната професионална независимост, да я интегрираме в някаква система за демократичен контрол и отчетност. Подобни действия и кръпки не са в съгласие с този консенсус", подчерта Иванов.
По думите му е необходимо прокуратурата да е достатъчно имунизирана от изкушения да се включва в политическия живот и разпределението на ресурси, както и да носи
отговорност за несправянето с важните дела
"Когато и ако стигнем до следващата вълна пресконференции с или без шум, следваща вълна обвинения, задържания на лица от различни ешелони на властта, със страшна тежест ще се появи въпросът какво виждаме ние. Дали този път става въпрос за нещо сериозно или отново ще видим една кампания, която ще насити това лято с вестникарски заглавия и след три години на много по-задни страници на вестниците тези казуси ще угаснат и изтлеят в съдебните зали", отбеляза още правосъдният министър.
Според Иванов съдебната реформа може да бъде завършена само с промени в конституцията, но за момента политическа воля за такива промени липсва. Въпреки това, той смята, че има доста неща, които могат да се направят на законодателно ниво.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!