За да бъде валиден референдумът на 27 януари 2013 година трябва да гласуват поне 4 345 450 души и повече от половината да са отговорили с "да", каза в интервю за БТА Ралица Негенцова, член и говорител на ЦИК.
Президентът Росен Плевнелиев определи 27 януари 2013 г. за дата на произвеждане на национален референдум с въпрос: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?".
Съобразно закона, за да бъде валиден референдумът е необходимо едновременното наличие на две предпоставки: в него да участват поне толкова гласоподаватели, колкото и на последните парламентарни избори.
Другото условие е поне половина от тях да отговорят с "да", обясни Негенцова.
Референдумът, който ще се произведе на 27 януари 2013 г., е първият национален референдум, иницииран от граждани. Досегашните референдуми, макар и четири на брой, са инициирани по друг начин.
Гражданите трябва да знаят, че този референдум се произвежда по тяхна инициатива и че това един инструмент за пряко участие на хората в управлението в конкретния случай на държавата, отбеляза говорителят на ЦИК.
Организирането, произвеждането и отчитане на резултатите от гласуването е сериозно предизвикателство пред ЦИК, заяви Ралица Негенцова.
По думите й в последните 40 години в България не е произвеждан референдум и затова е важно ЦИК да осъществи добра обучително-разяснителна кампания, за да запознае гражданите с правата им.
Има интерес на българите в чужбина към участие в референдума, отговори на въпрос Ралица Негенцова. Тя уточни, че в референдума ще се гласува в дипломатическите и консулските представителства на Република България.
За да може да се открият секции в чужбина, до 1 януари 2013 г. българските граждани, желаещи да упражнят правото си на глас в тези представителства, трябва да подадат писмени заявления по образец - приложение 13, заявяващи желанието си за това.
Заявлението може да бъде намерено в интернет страницата на ЦИК и на външно министерство, поясни говорителят на ЦИК.
Ралица Негенцова отбеляза, че ЦИК има широка разяснителна кампания, свързана с възможността за гласуване в тези представителства.
Изпратили сме и писма до българските общности в чужбина и сме провели среща с омбудсмана, за възможностите на тези хора да им бъдат обяснени правата, разказа Ралица Негенцова.
Запитана нуждае ли се Централната избирателна комисия от допълнителни хора, пари и техника, за да си свърши работата, Ралица Негенцова отговори, че ЦИК се нуждае от по-големи от предвидените средства за разяснителна кампания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!