„Лесно е, когато не изкарваш пари, да даваш съвети. Отстрани е много лесно – един да снася яйцето, друг да кудкудяка. В живота това го виждаме навсякъде. Това не е приемливо”. Това заяви бизнесменът Красимир Дачев в предаването „Неделята” на NOVA.
Той и Ваня Григорова от КТ „Подкрепа” влязоха в спор за минималната работна заплата, както и за изплащането на първия ден от болничния. Дачев припомни, че през 2009 година бизнесът се съгласи да плаща първите три дни от болничния като временна мярка. Дотогава болничният се изплащаше напълно от държавата.
Кой предложи за болничните, за кого няма да важи
Бизнесменът посочи, че всеки предприемач трябва освен да плаща заплати и да инвестира в оборудване, да дава дивиденти на акционерите, да плаща и данъци.
„Работодателите са най-виновни от всички – те създават брутния вътрешен продукт, те плащат заплатите на профсъюзите. Ние сме виновни, защото не можем да накараме хората да работят”, заяви Дачев. „Българският работник в чужбина работи по друг начин”.
Ваня Григорова пък отправи обвинение, че фирми карат работниците си да взимат болнични и да ходят на работа. „Това е кражба от осигурителната система, това е кражба от труда на работниците”, заяви Григорова. Тя обаче призна, че има проблем с контрола върху болничните и че служители излизат в отпуск по болест без да са болни.
„Работодателят е платил вече веднъж временната нетрудоспособност на своите работници. Те ни карат да я плащаме втори път. Тогава дай ми инструмент, за да разбера дали този болничен лист е истински, или не”, коментира Дачев. Той даде и пример с държави, където се изплащат болничните, издаването на фалшив болничен лист е криминализирано, а при установяването му се отнема лицензът на лекаря, който го е издал.
Кой печели и кой губи от промените за болничните
„Тази година ще имаме над 1 милион повече болнични от миналата година”, обясни бизнесменът.
Двамата с Григорова спориха и за минималната работна заплата, както и за пенсиите.
„Минималната работна заплата отдавна трябваше да е 1000 лева. Минималната пенсия – хубаво е, че има някакво увеличение, но да напомним, че линията на бедност е 360 лв., с нея няма как да се оцелее”, заяви Григорова и обвини бизнеса, че лъжел. Тя също така поиска фирмите да плащат повече от 3 дни болничен на работниците си.
„Лесно е да искаш, трудно е да го направиш. Увеличавайки тази социална пенсия, се доближава до тези, които са си внасяли цял живот. Това демотивира хората, които внасят за пенсия. По-добре да се качва пенсията на онези, които са работили и са плащали”, смята Дачев.
По-рано днес от КТ „Подкрепа” обявиха, че са готови да напуснат Националния съвет за тристранно сътрудничество и да организират масов национален работнически протест. Към тези действия синдиката ще пристъпи ако управляващите партии не преразгледат намерението си първият ден от болничните да не се плаща на работника, съобщава БНР.
От КТ „Подкрепа” предлагат реципрочен отговор - да не се плащат първите 20% от средствата по обществените поръчки. Тази мярка, според тях, щяла да дисциплинира и двете страни в процеса - управляващи и бизнес.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!