Д ва протеста - от привърженици и противници на Бойко Борисов, се събраха пред сградата на БНТ в петък вечерта.
Причината бе гостуването на бившия министър-председател в предаването на телевизията "Панорама".
Единият протест бе свикан от движението на Николай Бареков "България без цензура". Другият бе на привърженици на лидера на ГЕРБ.
Двата лагера бяха разделени от полицейски кордон.
От "България без цензура" настояваха за оставка на всички, които са участвали в управлението на страната, като най-много възгласи имаше срещу Борисов и Цветан Цветанов. Привърженици на Борисов пък се оплакаха, че достъпът им до протеста е затруднен, защото полицаи ги спирали за проверка.
Около сградата имаше изключително много полиция.
В последните няколко месеца на няколко пъти станахме свидетели на подобни събития. Сградата на БНТ беше обградена от антиправителствени протестиращи на 13 септември. Тогава множеството освирка премиера Пламен Орешарски при влизането му в сградата отново за участие в "Панорама" и се наложи след края на предаването той да бъде изведен през страничен изход. На 10 ноември протестиращи блокираха парк-хотел "Москва", където лидерът на БСП Сергей Станишев участва в предаването "Всяка неделя" по Нова ТВ. Стигна се дори до арест на един от протестиращите заради опит да попречи пътя на автомобила.
В предаването Борисов коментира, че
вече познава протестиращите срещу него, защото те са едни и същи хора, "дори кучетата в Банкя вече не ги лаят", защото ги познават.
Но при растящата безработица той им се явява нещо като работодател, затова "нека изкарат някой лев". Той обаче отбеляза, че протестиращите срещу него са допуснати на 6 м от сградата на БНТ, докато привържениците му са на 60 м. Бившият премиер също така подчерта, че влиза и излиза през главния вход, намеквайки за перипетиите, пред които бе изправен Орешарски.
Борисов коментира договора с американската компания "Уестингхаус" за блок в АЕЦ "Козлодуй". Нямам съмнение, че "Уестихаус" е една от добрите компании и е добре дошла в България като инвеститор. Това, което ме притеснява обаче е, че тук се повтарят всички модели, които предишната и сегашната тройна коалиции правят при големи проекти, каза Борисов. Той даде за пример АЕЦ "Белене", за която са направени три първи копки, започнал е строежът, после е спрян, реакторите са продадени обратно на Русия, която и до днес ги използва, а у нас е направен нов конкурс, спечелен отново от руска компания.
Орешарски каза, че за този реактор в "Козлодуй" няма да се използват средства от бюджета. Това го чухме и за "Цанков камък", и за "Белене", подчерта лидерът на ГЕРБ.
Той се опита да разясни ситуацията така: все едно бедният българин да реши да си строи кола. Купува два двигателя от волга. Сега решава да купи най-модерният на мотор на мерцедес. После прави конкурс кой да сглоби колата. Така бедният българин ще има два мотора от волга, един от мерцедес и ще ходи пеша, защото няма кой да сглоби колата.
Запитан за модела, наложен от него – да се обвиняват предишните управления за кризата в страната, Борисов каза, че има данни от рейтинговите агенции, които могат да бъдат проверени, и посочи, че при управлението на ГЕРБ само на България е бил вдиган кредитният рейтинг, а днес "Стандард енд Пуърс" (S&P) ревизира перспективата си за кредитния рейтинг на България от стабилна на отрицателна.
Според него през март 2015 г., когато се очаква да излезе новият доклад на ЕК за страната, S&P ще обявят, че ще намаляват рейтинга, което ще вдигне лихвите на кредитите.
Борисов прогнозира и катастрофа през 2015 г.
Тогава само един човек ще иска да е премиер, той вече се е заявил. Друг разумен човек няма да иска, защото тогава ще трябва пак да се затягат колани. Колкото по-дълго българите изтърпят това управление, те сами ще са си виновни за катастрофата, каза Борисов.
На коментар на водещия, че преди ГЕРБ е "бягал" от Реформаторския блок (РБ), а сега РБ бяга от ГЕРБ, бившият премиер отговори: "Това значи, че се обичаме".
За съжаление сме обречени да работим заедно,
убеден съм, че ще намерим общ език, каза Борисов.
Той отрече ГЕРБ да се рони и отново каза, че Ахмед Доган си остава най-добрият политик на прехода.
Според него Волен Сидеров пък "тръгна да търси враговете си там, където ги няма".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!