В София пристигна апаратурата за най-големия ускорител (циклотрон) на Балканския полуостров.
Апаратурата ще помогне за ранното диагностициране и лечението на близо 20 000 души с онкологични заболявания.
Догодина започва производство на изотопи, които диагностицират и лекуват онкозаболявания, уточни директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) към БАН доц. д-р Димитър Тонев. Засега оборудването ще бъде на съхранение в ИЯИЯЕ.
Ако изотопите се произвеждат у нас, цената им може да бъде до 10 пъти по-ниска, отколкото е сега.
Годишно Здравната каса плаща за изследванията на почти 3000 болни от рак, което струва над 8 млн. лева.
"Този циклотрон е с по-висока енергия на ускоряване на частиците. Такъв ускорител на Балканите няма. Токът е 400 микроампера, който дава възможност 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, да произвежда богата гама от изотопи", обясни доц. Тонев.
С новата апаратура всички пациенти с онкологични заболявания ще могат да получават медикаментите, които са нужни.
"До момента само 3-4 хил. души имаха тази възможност, а другите решаваха сами съдбата си. Това ще се промени", обеща доц. Тонев.
"От началото не бях съгласен и се наложи да ме убеждават. Убедиха ме и от този момент нататък връщане назад нямаше. Защото тук става дума за няколко науки, които ще ни изведат на водещи позиции в Югоизточна Европа.
Второ става дума за морал – за здравеопазване", коментира и образователният министър Тодор Танев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!