Б ългария има нужда от въвеждането на нови форми за покриване на осигурителните рискове, за да се гарантира стабилността на системата и държавния бюджет при продължаващото застаряване на населението.
Това е основният извод в отчета на изпълнението на демографската стратегия на страната за 2013 г., подготвен от Министерството на труда и социалната политика, пише в. „24 часа“.
Застраховки за инвалидизиране, безработица и дори пенсии,
както и различни видове банкови депозити са вариантите за допълнително осигуряване, смятат експерти от министерството. Решението какъв да е моделът обаче трябвало да бъде взето от политиците.
В момента всички тези рискове се покриват единствено от НОИ. За да се подпомогне държавният осигурителен институт, е нужно укрепване на пенсионните фондове от втория и третия стълб, се казва още в отчета по демографската стратегия.
Предвижда се и плавно орязване на плащанията от страна на НОИ, които не се покриват от осигуровки. Всички разходи пък трябва да са строго обвързани и с личния принос като внесени осигуровки на всеки отделен човек.
43 г. е стигнала средната възраст на българите през 2013 г.
Спрямо предходната година нацията застаряването на нацията е с четири месеца по-голямо, а спрямо 2000 г. – с три години и три месеца.
За периода 2011-2013 г. очакваната продължителност на живота пък е нараснала с четири месеца и е достигнала 74 години и половина. При жените очакваната продължителност на живота вече е 78 години, а при мъжете – 71 години.
Този показател е важен, защото според него се правят статистическите планове колко време един човек се очаква да получава пенсия.
Ако не бъдат взети мерки за компенсиране на демографската ситуация, България ще затъне в дългове,
става ясно от документа на социалното министерство.
Освен пенсионната система трябва да бъде реформиран и пазарът на труда, пише още в отчета. Целта е да има повече работни места за възрастни хора, които щели да остават по-дълго на работа.
Бежанската вълна е сред основните причини да намалее отрицателният механичен прираст на населението. Общо заселилите се в страната през миналата година са 18 570 души, а емигриралите българи - 19 678 души.
Проблем обаче е, че извън България заминават главно хора във възрастта 5-44 години, а се заселват хора на възраст между 44 и 79 години.
Въпреки рекордно ниската раждаемост - само 66 578 деца, положително е, че все повече семейства имат второ и трето дете, отчита министерството. 48,31% от ражданията през миналата година са именно на второ и трето дете, а 51,60% - на първо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!