Н яколко улици, големи жилищни сгради на богаташи, църква и търговски помещения от късноантична Сердика са само част от завършения вече античен комплекс, разположен под софийския булевард „Мария Луиза“.
Нещата са представени в оригинал на 95-96 процента
без никаква намеса, възстановки и надзиждания.
Единствените малки детайли, които сме си позволили да направим, са свързани с подреждането на улиците, които са били доста разместени, и дребни корекции при пробиви в зидовете, някои от които стигат до 60 см, каза пред Vesti.bg д-р Марио Иванов, ръководител на археологическите разкопки.
Вижте снимки от уникалния археологичен комплекс.
Общата площ на Ларгото е 9000 кв. м, а работата по тях отне едва пет 5 години, припомни Иванов.
Той обясни, че върху оставените на открито разкопки е приложена друга концепция, защото, ако бъдат оставени в оригиналния им вид,
до няколко години ще изчезнат
Неминуемо е направена тази запечатка и префугиране с разтвори, устойчиви на всякакви влияния, добави експертът. Затова външната част има нов изглед, а и никъде не е вдигано повече от 50 см.
Всяка от къщите е с обща площ над 1 дка, има вътрешен двор с портици или колонада, около които са подредени помещенията.
Предполага се, че една от къщите в центъра на главната улица (Декуманос Максимум), е принадлежала на архиепископ Леонтий, известен от надпис от 6 в. Открити са пластини с неговото име и кръстове.
Изцяло запазена мозайка с геометрични мотиви
има в приемната зала на друга от къщите, датирана от третата четвърт на четвърти век.
Мозайката е във вида, в който е открита – нагъната.
Има части от вани, басейни, подово отопление, външни и вътрешни тоалетни, и канализация, чиито водопроводи са направени от глинени и оловни тръби.
Най-голямата и най-ранна църква в Сердика
също е част от комплекса.
Сградата е доста голяма, ако се съди по абсидата (олтарната част) – 10 м външен диаметър, разказва Марио Иванов. Не е доказано, но предвид размерите и хронологията на сградата, има вероятност тук да се е провел Сердикийският вселенски събор.
Към базиликата е оформен нещо като комплекс, чието предназначение все още не е ясно.
Всичко, което е експонирано под бул. „Мария Луиза“, е от
най-големия разцвет на Сердика –
от началото на 4-и до към средата на 5-и в., обобщава Марио Иванов.
В края на 6-и век вероятно е имало голямо земетресение, тъй като са открити много паднали арки и руини. Това няма как да стане от нашественици – те палят, грабят и си заминават, няма причина да бутат сгради, това е безсмислено, коментира археологът.
По думите му след този природен катаклизъм явно не е имало икономическата възможност за възстановяване на сградите. Някакъв живот продължава, но в много свит и беден вариант.
Всички реставрирани находки се намират в музея на София.
Автори: Ина Друмева, Даниел Димитров.
Вижте още интересни новини от археологията по света:
Тайните на Китайските пирамиди
Откриха какви са били първите татуировки
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!