А лександровска болница в София вече разполага с Циклотронен комплекс за производство на радиофармацевтици.
Това е вторият такъв апарат в България и третият в Европа, каза директорът на болницата д-р Костадин Ангелов.
Средствата за оборудването (5 200 000 лв.) са осигурени от Министерство на здравеопазването.
Циклотронният комплекс се състои от мини циклотронен апарат, който произвежда индивидуални дози радиоактивни изотопи за приблизително 180–200 пациента на месец.
Той гарантирана наличието на консуматив за ПЕТ-скенера. Досега изотопите за него са доставяни със самолет, заради краткия им период на разпад. Освен това, при постигане на нормална заетост на скенера (приблизително 10 пациента на ден) броят на прегледаните чувствително ще се увеличи – от 1300 до 2500 души на година. Ще се намали и цената на единична доза радиоизотоп 18F (FDG) за изследване чрез скенер.
С помощта на циклотронния комплекс ще бъде намален списъкът на чакащите пациенти, страдащи от онкологични заболявания. В момента те са 500 и са записани до 30 януари 2016 г., посочи д-р Костадин Ангелов.
Досега доставката на единична доза изотоп е струвала 1400 лв., но се очаква с наличието на циклотрон в болницата, след около три години вече тя да бъде намалена на 250 лв., допълни Ангелов.
Прогнозата е 14 – 15 болни на ден да преминават през циклотрона, а ако се намерят още млади хора, които да работят с новата апаратура, ще може да се обслужват пациенти и в събота и неделя, каза още той.
Така се гарантира комплексно лечение на болния – от поставянето на диагнозата, през магнитния резонанс, който ще бъде инсталиран тук след около месец, до хирургичното лечение, каза министърът на здравеопазването Петър Москов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!