О чаква се до една година в Европа за първи път в историята на медицината да се появят лекарства, които могат да унищожават вируса на Хепатит С.
Това съобщи за Дарик радио председателят на Сдружението за борба с хепатита "Хепасист" д-р Станимир Хасърджиев в Световния ден за борба със заболяването.
Хасърджиев уточни, че в глобален мащаб хората, заразени с този вид хепатит, са три пъти повече от ХИВ-позитивните.
У нас заразените с Хепатит С са 100 000 души. 99 000 от тях обаче не знаят, че имат подобна инфекция, а основна причина за това са неясните симптоми на заболяването.
60% от случаите на Хепатит А в Европа, който наричаме болестта на мръсните ръце, пък идват от България и Румъния, добави Хасърджиев.
"В глобален мащаб хората, инфектирани с ХИВ-СПИН, са 33-35 милиона, а хората с Хепатит С са над 100 милиона. Заплахите са изключително големи, още повече, че това е едно заболяване, което протича бавно, стриктно, хората не знаят, че са инфектирани, което, разбира се, е предпоставка за лесното разпространение на вируса", обясни специалистът.
По думите му най-лошото е, че когато вече се появят симптоми на заболяването, обикновено е твърде късно:
"Това са симптомите на чернодробната цироза, чернодробния рак, които в повечето случаи не могат да се лекуват, или ако могат, е изключително тежко за пациента и скъпо струващо. Единственият начин човек да разбере дали е инфектиран или не, е да си направи изследване в лаборатория. Нашият съвет, особено към младите хора, които водят съвременен начин на живот с татуировки, пиърсинг, поне веднъж годишно да правят тези изследвания. Очакваме до края на тази година в САЩ, а следващата година - и в Европа, да се появят за първи път в историята на човечеството и медицината лекарства, които директно могат да унищожават вирус и това е вирусът на хепатит С".
По повод Световния ден за борба с хепатита, който отбелязваме днес, варненската болница „Св. Марина" обявява безплатни прегледи за заболяването, които се предвижда да продължат до 1-и август.
Хепатит C е възпаление на черния дроб, което се причинява от вируса HCV, който е открит през 1989.
Между 30 и 65% от заразяванията с вируса стават по кръвен път. Рисковите групи са всички, претърпели кръвопреливане, хемофилиците, пациентите на хемодиализа, венозните наркомани, пациенти с трансплантирани органи, пациенти, лежали в болнични заведения . Още по-голям е рискът при тези пациенти, които са имали подобни интервенции в България преди 1994 година, когато за първи път започва да се изследва донорската кръв за наличието на HCV.
Заразяване при посещение при зъболекар продължават да се случват и в днешни дни. Ето защо всеки трябва да изисква и да търси кабинети с високо ниво на хигиена.
Заразяване по кръвен път е възможно и при татуиране, акупунктура. Рискова група за заразяване по кръвен път са и всички здравни работници, които по невнимание биха могли да се заразят на работното си място.
По-малко възможен път за заразяване е вертикалния (от майка на дете), като рискът е между 0.1 до 4%. При майки, носителки и на ХИВ вируса, вероятността от вертикално заразяване е по-висока, около 19%.
HCV се предава изключително рядко по полов път, като при постоянните сексуални партньори риска се оценява на под 3%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!